a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiNaturalne powłoki poprawiające biozgodność implantów

Naturalne powłoki poprawiające biozgodność implantów

Powstrzymanie reakcji immunologicznej organizmu na wszczepiony implant jest jednym z najważniejszych problemów, z jakimi zmaga się współczesna medycyna. Europejscy naukowcy postanowili zająć się nim na poważnie, opracowując powłokę nadającą implantom większą biozgodność.

fot. Wikimedia Commons

Przy projektowaniu elementów do kontaktu z ludzkimi tkankami kluczowe jest zminimalizowanie ich szkodliwego wpływu na organizm przy równoczesnym zmaksymalizowaniu ich potencjału leczniczego. Niestety materiały, które posiadają bardzo dobre właściwości mechaniczne, szczególnie wymagane np. w przypadku implantów stomatologicznych, często wywołują silną reakcję odpornościową, co skutkuje całkowitym odrzuceniem wszczepu.

Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie specjalnych pokryć, które dzięki odpowiednim składnikom zapobiegają reakcjom immunologicznym na styku materiał-tkanka. Nad takimi właśnie powłokami pracują europejscy badacze w ramach projektu PECTICOAT (Nanobiotechnology for the coating of medical devices). Głównym składnikiem ich pokryć, odpowiedzialnym za właściwości bioaktywne, są pektyny – rodzaj polisacharydów występujących w ścianach komórkowych roślin lądowych.

Grupa pektyn poddana badaniom w tym wypadku to ramnogalakturonany RG-I. Okazało się, że po poddaniu odpowiedniej modyfikacji związki te mogą stymulować adsorpcję i namnażanie komórek na powierzchni wszczepu, nie przyczyniając się zarazem do wystąpienia reakcji zapalnej i ostatecznego odrzucenia implantu. Znając dokładnie mechanizmy aktywizacji komórek tkanki gospodarza naukowcy byli w stanie stworzyć na bazie pektyn związki o określonej strukturze, znacząco poprawiające biozgodność implantów stomatologicznych oraz innych narzędzi medycznych.

Współpraca naukowców z małymi i średnimi przedsiębiorstwami przemysłowymi powinna wkrótce doprowadzić do komercjalizacji bioaktywnej powłoki z korzyścią zarówno dla pacjentów jak i wytwórców.

źródło: Cordis, specialchem4coatings.com