a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiMalowanie ścian w małych pomieszczeniach: jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Malowanie ścian w małych pomieszczeniach: jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Uważasz, że Twój pokój jest zbyt ciemny, niski a może wąski? Możesz zrealizować malowanie ścian w sposób powiększający optycznie przestrzeń.

Zdjęcie: Freepik

Magia kolorów w małych przestrzeniach

Uważasz, że Twój pokój jest zbyt ciemny, niski a może wąski? Możesz zrealizować malowanie ścian w sposób powiększający optycznie przestrzeń. Koszt malowania ścian nie jest zbyt wysoki, a więc ta opcja będzie odpowiednia nawet dla osób o ograniczonym budżecie, zainteresowanym, ile kosztuje malowanie ścian. Już w dawnych czasach zauważono ogromną rolę kolorów w kształtowaniu przestrzeni. Dziś sytuacja się nie zmieniła i malowanie ścian jest odbierane przez designerów jako jeden z podstawowych sposobów na dostosowanie wnętrz do potrzeb ich klientów. Co więcej, przystępny cennik malowania ścian sprawia, że ten sposób wykończenia wnętrz najczęściej wybierają Polacy.

Jasne kolory, takie jak biel, jasnoszary lub pastele, sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Ponadto dają poczucie lekkości i otwartości, są uniwersalne i łatwo je połączyć z innymi barwami, wykorzystywanymi w wystroju wnętrz. Z kolei ciemne tony wprowadzają do przestrzeni głębię, intymność i ciepło. Jednak mogą też sprawić, że małe pomieszczenia będą wydawały się jeszcze mniejsze i mniej przytulne. Chłodne i jasne kolory doskonale nadają się do nałożenia na dłuższe ściany, natomiast na krótkich ścianach lepiej sprawdzą się barwy intensywne i wyraziste. Cena malowania ścian na jeden kolor nie jest wysoka – jest to niedrogie i ciekawe rozwiązanie stosowane w nowoczesnych wnętrzach.

Techniki malowania dla wizualnej ekspansji

Malowanie niewielkich przestrzeni pozwala nie tylko dodać im świeżości, ale i wizualnie uczynić bardziej przestronnymi. Warto sięgnąć po to rozwiązanie, tym bardziej, że malowanie ścian cennik jest bardzo przystępny. Kolor wcale nie musi być nudny. Na przykład pionowe pasy pasują do niemal każdego wnętrza i potrafią „podnieść” sufit, tworząc wrażenie wyższego pomieszczenia. Z kolei gradienty i przejścia kolorystyczne to doskonała technika dla tych, którzy chcą dodać głębi swoim wnętrzom. Fachowcy oferujący przystępne ceny malowania ścian mogą także stworzyć jedną zaakcentowaną ścianę. Nada to pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru, a pod warunkiem odpowiednio dobranego koloru optycznie je powiększy.

Połączenie kolorów dla maksymalnego efektu

Malowanie ścian cena nie jest wygórowana, więc możesz rozważyć odmianę wnętrz z użyciem nie tylko jednego koloru, ale i połączenia kilku w harmonijną całość. Jeśli nie wiesz, które opcje warto rozważyć, zwróć się o pomoc do fachowych malarzy, znajdziesz ich na przykład na Otomistrz. Tu także dowiesz się tego, ile kosztuje metr malowania ścian. Na jakie kolory warto postawić w małym mieszkaniu? Podstawą powinny być te jasne, a dodać im życia pozwolą bardziej nasycone barwy, których wybór zależy od Twoich osobistych preferencji. Jeśli jednak wolisz, by mieszkanie wyglądało nietypowo, możesz wybrać do malowania ścian kolory należące do tej samej palety kolorystycznej. Na jakie dokładnie rozwiązania można postawić?

  • Biel optycznie powiększa przestrzeń, a delikatny odcień miętowej zieloni dodaje świeżości i spokoju.
  • Neutralny szary w połączeniu z delikatnym różem tworzy ciepłą i przytulną atmosferę.
  • Ciekawy kontrast tworzy połączenie romantycznego fioletu z bardziej męskim stalowym szarym.

Oświetlenie a kolor ścian w małych pomieszczeniach

Ze względu na to, że malowanie ścian cena za m2 jest dość niska, zaoszczędzoną kwotę można przeznaczyć na zakup dobrej jakości oświetlenia. Mały i ciemny pokój w całości będzie odmieniony, jeśli nie tylko wykonasz jego malowanie z uwzględnieniem powyższych zaleceń, ale i zadbasz o właściwe oświetlenie w takim pomieszczeniu. Zawsze pamiętaj o prostej regule: bardziej nasycone kolory lepiej pochłaniają światło.


Kiedy mówimy o właściwym oświetleniu mieszkania po malowaniu, przede wszystkim przychodzi na myśli sztuczne oświetlenie, ale doświadczeni designerzy są jednego zdania: to światło dzienne docierające do pomieszczenia odgrywa kluczową rolę. Nie tylko malowanie ścian, ale także oświetlenie punktowe i liniowe pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenia. W jaki sposób? Światła punktowe dodają wnętrzom głębi, a dodatkowo pozwalają podzielić pokój na osobne strefy – tak, żeby wykorzystać każdy jego wolny zakątek. Z kolei oświetlenie liniowe sprawdzi się w miejscach, gdzie chcemy podkreślić linię lub kształt, np. na suficie, pod schodami, wzdłuż półek albo konturów mebli.