Rynek FarbMagia kolorów. Kilka słów na temat pigmentów i barwników – jak powstają kolorowe farby?

Magia kolorów. Kilka słów na temat pigmentów i barwników – jak powstają kolorowe farby?

Magia kolorów jest dobrze znana wielu z nas. Poszczególnym barwom już od dawna przypisuje się różne uczucia i wartości. Zieleń kojarzy się ze spokojem i nadzieją, czerwień oznacza miłość, a biel utożsamiana jest z niewinnością i czystością.

pigmenty i barwniki do farb pcc

Zamknij oczy i wyobraź sobie letni poranek na plaży. Ciepłe promienie słońca padają na złocisty piasek, a w oddali widać błękitne morze. A teraz pomyśl o pochmurnym i deszczowym dniu w centrum zatłoczonego, szarego miasta. Czy w obu sytuacjach odczuwamy takie same emocje?

Jak widać, świat barw ma ogromną moc. Kolory wpływają na nasz stan emocjonalny, zachowanie i sposób pracy, dlatego też odcień jest ważnym czynnikiem przy doborze farb do poszczególnych pomieszczeń. Na sklepowych półkach znajduje się wiele gotowych emulsji, ale można również skomponować własne odcienie, które będą niepowtarzalne. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu barwników i pigmentów.

coating pigments pcc group

Barwniki a pigmenty – czym się różnią?

Substancje barwiące stosowane w farbach można podzielić na barwniki i pigmenty. Oba kategorie produktów różnią się między sobą właściwościami.

Pigmentami określa się substancje w postaci stałej, proszkowej, których głównym zadaniem jest nadanie odpowiedniego koloru. Cechą charakterystyczną pigmentów, odróżniającą je od barwników, jest ich brak rozpuszczalności w głównych komponentach farby, takich jak rozcieńczalniki czy spoiwa. Ze względu na swoją budowę i właściwości pigmenty dodatkowo mogą chronić powłoki malarskie przed szkodliwym działaniem takich czynników jak wilgoć, korozja oraz zbyt wysoka temperatura. Tych funkcji nie wykazują z kolei barwniki, które nie są w stanie nadać powłoce właściwości odpornościowych lub kryjących.

Cechą wspólną obu grup jest natomiast zdolność nadawania farbie oryginalnej barwy. Pigmenty i barwniki są bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli w planach mamy malowanie pomieszczeń na wiele różnych kolorów.

 

Stwórz oryginalny odcień – czyli jak postępować z barwnikami i pigmentami

Dzięki barwnikom i pigmentom wystarczy zaopatrzyć się w jeden duży pojemnik białej farby, który można podzielić na mniejsze porcje, a następnie zabarwić je na wybrane kolory. Pozwala to zaoszczędzić oraz uniknąć niepotrzebnego zakupu wielu gotowych emulsji o różnych barwach, które często nie zostają zużyte do końca. Dzięki wykorzystaniu barwników i pigmentów można również indywidualnie dobrać odcień farby, gdyż stopień nasycenia barwy produktu zależy wyłącznie od nas.

W tym celu do białej bazy dodaje się stopniowo odpowiednią ilość pigmentów bądź barwników. Następnie przystępuje się do mieszania, którego można dokonać na kilka sposobów, włączając wytrząsanie farby, użycie odpowiedniego mieszadła oraz mieszanie ręczne. Ważne jest, aby zrobić to dokładnie. W innym przypadku na ścianie po nałożeniu farby mogą powstać smugi lub cienie. Po uzyskaniu koloru o odpowiednim stopniu nasycenia należy na próbę nanieść na ścianę odrobinę farby i odczekać 30 minut. Barwa w pojemniku może znacząco różnić się od tej, która zostanie uzyskana na malowanej powierzchni po wyschnięciu. Jeśli odcień nam nie odpowiada, wystarczy w dalszym ciągu dodawać substancję barwiącą, aż do otrzymania satysfakcjonującego nas koloru.

 

Co jeszcze znajdziesz w składzie farby?

Oprócz substancji barwiących w skład farb wchodzą spoiwa, rozcieńczalniki oraz substancje o charakterze pomocniczym, do których zalicza się m. in. środki dyspergująco-zwilżające, odpieniacze, modyfikatory reologii i wiele innych. Grupa PCC w swojej ofercie posiada wachlarz surowców, które mogą być wykorzystane przy produkcji farb i lakierów. Przykładowo produkty serii EXOdis mogą być stosowane jako nowoczesne środki dyspergująco-zwilżające, zapewniające znakomitą stabilizację pigmentu w formulacji. Ponadto bardzo korzystnie wpływają na szereg właściwości aplikacyjnych gotowej farby, miedzy innymi intensywność koloru, kompatybilność pigmentu, a także parametry takie jak połysk, krycie i wiele innych. Wybór odpowiednich składników farby jest więc istotna, wpływa bowiem na jakość końcowego wyrobu.

pigments and coating raw materials pcc