a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNaukowcy pracują nad powłoką zabijającą koronawirusa

Naukowcy pracują nad powłoką zabijającą koronawirusa

Naukowcy z University of Central Florida pracują nad powłoką ochronną unieszkodliwiającą koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19. Powłoka ma być wykorzystana do powlekania maseczek ochronnych.

koronawirus powłoka

Fot. NIAID / Wikimedia Commons

Obecnie stosowane maski tylko utrudniają drogę wirusa od jednej osoby do drugiej, ale naukowcy z Kalifornii mają bardziej skuteczny pomysł na walkę z drobnoustrojem. Nowy materiał na maski ma nie tylko wychwytywać koronawirusa, ale i zabijać go – w ciągu zaledwie kilku sekund.

Nanostruktury wychwycą wirusa i wyzwolą reakcję chemiczną

Projekt zainicjował Sudipta Seal, specjalista w dziedzinie inżynierii materiałowej i nanotechnologii. Obecnie współpracuje on z Griffithem Parksem, wirologiem, który kieruje pracami badawczymi w ramach tego projektu w Szkole Medycznej UCF. Seal opowiada:

Pomyślałem: dlaczego by nie stworzyć ochronnej warstwy z nanostruktur, która wyłapywałaby i zabijała wirusa? Wiedziałem, że mogę zaoferować nanocząstki, ale czy cały pomysł sprawdzi się w walce z wirusem? Zadzwoniłem więc do dr Parksa, a on potwierdził, że to może zadziałać.

Sudipta Seal stworzy nanostruktury wychwytujące wirus, a następnie wyzwalające chemiczną reakcję, która go zniszczy. Naukowcy mówią, że jeśli projekt zakończy się sukcesem, powłoka może być nanoszona na maski, rękawiczki i stroje ochronne, dzięki czemu lekarze i pielęgniarki walczący z koronawirusem będą bezpieczniejsi. Na całym świecie zakażeniu koronawirusem uległy już ponad 2 miliony ludzi. Ponad 130 tysięcy zmarło.

Co działa na którego wirusa

Nanostruktury zostaną opracowane na głównym kampusie UCF, a następnie przetransportowane do laboratorium dra Parka w Szkole Medycznej. Tam testowane będą na różnych wirusach, przechowywanych w zamrażarce. Jak tłumaczy Seal:

Stworzę recepturę, a dr Parks sprawdzi, czy jest skuteczna przeciwko „bibliotece” wirusów w laboratorium. Jeśli chodzi o RNA i DNA, te wirusy są podobne do koronawirusa, ale nie tak zakaźne lub śmiertelne. Jeśli ta metoda zadziała w przypadku ściśle spokrewnionych wirusów, będzie można przejść do następnego etapu badań.

Po stworzeniu materiałów dr Parks podda je szeregowi testów, by sprawdzić, który materiał zabija które wirusy i jak szybko. Może się oczywiście okazać, że jeden materiał zabije wszystkie wirusy, ale Parks spodziewa się raczej, że określone materiały będą bardziej skuteczne w przypadku określonych typów wirusa. Dzięki tym ustaleniom w przyszłości w przypadku pojawienia się kolejnego groźnego wirusa można będzie dostosować materiał, który będzie najskuteczniejszy w walce z nim. Jeśli wszystko się uda, Seal i Parks planują opracować również materiały, które zabijać będą drobnoustroje chorobotwórcze takie jak bakterie.

Walka z koronawirusem i jego następcami

Ponieważ laboratorium dra Parksa nie ma wystarczająco wysokich uprawnień pod kątem bezpieczeństwa biologicznego, nie można w nim testować materiałów bezpośrednio na koronawirusie wywołującym COVID-19. Jeśli materiały opracowane na UCF okażą się skuteczne w unieszkodliwianiu innych wirusów z rodziny koronawirusów, próbki zostaną wysłane do zewnętrznego certyfikowanego laboratorium. Tam przejdą testy konieczne przed wprowadzeniem materiału do użytku.

powłoka koronawirus

Sudipta Seal i Griffith Parks, inżynier i wirusolog, którzy połączyli siły w walce z koronawirusem. Fot. arch. UCF

Cała procedura może potrwać miesiące, ale technologia może się okazać skuteczna w walce z wirusami w trakcie ewentualnych następnych pandemii, a także w codziennym boju z wirusami i bakteriami w służbie zdrowia. Jak komentuje dr Parks:

To doskonały przykład współpracy dwójki ekspertów – którzy widzą wszystko z innej perspektywy i mają inną wiedzę i doświadczenie – na rzecz rozwiązania ważnego problemu. Fakt, że to interdyscyplinarne podejście może pomóc nam uporać się z pandemią, czyni cały projekt jeszcze bardziej wartym zachodu.

Źródło: UCF