a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneinne dekoracyjneWyciszenie sypialni – jakie elementy wyposażenia Ci w tym pomogą?

Wyciszenie sypialni – jakie elementy wyposażenia Ci w tym pomogą?

Komfort akustyczny to jeden z istotnych czynników, który wpływa na jakość Twojego snu. Aby efektywnie wypocząć w sypialni, kluczowe jest jej odpowiednie wyciszenie. Hałasy dobiegające zza ściany, z zewnątrz lub z innych kondygnacji mogą skutecznie zakłócać sen i nasilać stres. A to z kolei rzutuje na Twoje samopoczucie w ciągu całego dnia. Dlatego zadbaj o odpowiednie wygłuszenie wnętrza sypialni. Tym bardziej że odpowiedni komfort akustyczny osiągniesz stosunkowo niewielkim kosztem i bez czasochłonnych remontów. Dziś podpowiadamy, jakie elementy wyposażenia wybrać, aby wyciszyć sypialnię.

Zdjęcie: Komfort.pl

Dlaczego wyciszenie sypialni jest tak ważne?

Regularny, głęboki, nieprzerwany sen jest niezbędny dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Badania pokazują, że hałas to obok stresu jedna z głównych przyczyn zaburzeń snu. Dźwięki dochodzące z zewnątrz, ale też z innych pomieszczeń mogą budzić w nocy lub utrudniać zasypianie. Skutki to rozdrażnienie, zmęczenie, a nawet stany lękowe. Dlatego kluczowe jest odpowiednie wyciszenie sypialni i stworzenie w niej spokojnej, relaksującej i sprzyjającej wypoczynkowi atmosfery.

Jak wyciszyć ściany w sypialni?

Na poziom transmisji dźwięku przez ściany wpływ ma kilka czynników: ich konstrukcja, grubość i użyte materiały wykończeniowe. Niestety w przypadku niektórych budynków wielorodzinnych, szczególnie tych starszych, izolacja akustyczna ścian pozostawia wiele do życzenia. Najskuteczniejszym sposobem na wyciszenie sypialni czy innego pomieszczenia jest zastosowanie specjalistycznych ekranów akustycznych i pianek wygłuszających. Niestety takie rozwiązanie ma kilka istotnych wad. Po pierwsze najczęściej wiąże się z koniecznością przeprowadzenia czasochłonnego i kosztownego remontu. Po drugie, grubość tych materiałów sprawia, że ich zastosowanie zmniejsza powierzchnię sypialni. Z tego względu zdecydowanie lepiej postawić na materiały, które pozwolą wyciszyć sypialnię już na etapie jej urządzania.

Zdjęcie: Komfort.pl

Jednym z bardzo prostych i zarazem wizualnie atrakcyjnych sposobów na wyciszenie ścian w sypialni jest montaż w tym pomieszczeniu lameli. Lamele drewniane doskonale wpisują się w wiele popularnych aktualnie aranżacyjnych trendów. Taka dekoracja ścienna sprawdzi się między innymi w sypialni skandynawskiej, klasycznej, wnętrzu boho czy wielu nowoczesnych aranżacjach. Lamele na płycie wykonane z MDF lub PCV nie tylko pomogą Ci skutecznie wyciszyć ściany w sypialni. Są także proste w montażu i nadają całej aranżacji oryginalności i głębi.

Lamele ścienne to jednak nie jedyny sposób na wyciszenie sypialni. Izolację akustyczną tego pomieszczenia poprawisz także, wykorzystując winylowe panele ścienne, stosunkowo grube tapety strukturalne z wypukłym wzorem czy nowoczesne farby akustyczne.

Jak wyciszyć podłogę w sypialni?

W przypadku budynków wielokondygnacyjnych problemem są nie tylko dźwięki dochodzące zza ściany, ale także hałasy z niższych pięter. Jeśli nie chcesz, żeby sąsiedzi z dołu zakłócali Twój sen, pomyśl o tym już na etapie wyboru podłogi. Stosunkowo niedrogim rozwiązaniem jest wykładzina dywanowa gruba, która skutecznie pochłania dźwięki. Jeśli masz do czynienia z wysokim poziomem hałasu, pod wykładzinę połóż dodatkowy podkład, który jeszcze poprawi izolację akustyczną. Wyciszenie sypialni to nie jedyna zaleta grubej wykładziny podłogowej. Jest ona także bardzo miła w dotyku, łatwa w pielęgnacji i nie wymaga pomocy specjalisty przy montażu.

Zdjęcie: Komfort.pl

Wiele osób w sypialni woli jednak podłogę wykonaną z paneli. Na wyciszenie takiej podłogi największy wpływ ma to, jakie podkłady pod panele wybierzesz. Pod względem izolacji akustycznej najlepiej sprawdzają się podkłady korkowe i pianki polietylenowe. Redukują one tak zwane dźwięki transmisyjne o odpowiednio 25 i 20 dB.

Wyciszenie sypialni – odpowiednie okna i drzwi

Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, zadbaj także o odpowiednią izolację akustyczną okien. Najlepszym wyjściem jest oczywiście zakup okien o odpowiednich parametrach na etapie budowy czy urządzania mieszkania. Dobrej jakości okna potrafią obniżyć poziom hałasu nawet o 50%. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na taką inwestycję. W poprawie izolacji akustycznej okien pomogą Ci np. odpowiednie uszczelki lub zasłony z grubej tkaniny. Alternatywą na wyciszenie okien w sypialni jest także montaż zewnętrznych rolet.

Ściany, podłogi, okna i drzwi w sypialni – wszystkie te elementy możesz odpowiednio zaadaptować, tak aby dodatkowo wyciszyć pomieszczenie. Warto poświęcić temu uwagę, by zapewnić sobie relaksującą i sprzyjającą wypoczynkowi przestrzeń do spania.