a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneOdpad z metalurgii cynku będzie chronił przed korozją

Odpad z metalurgii cynku będzie chronił przed korozją

Odpad z branży metalowej jako skuteczny pigment antykorozyjny? Firma WEG, producent m.in. farb i powłok zapobiegających korozji, zamierza zrealizować ten obiecujący pomysł.

Fot. arch. WEG

Firma WEG nawiązała współpracę z Nexa, jednym z największych producentów cynku na świecie. W ramach niej produkowane będą farby antykorozyjne z dodatkiem jarosytu, powszechnego odpadu z metalurgii cynku.

Antykorozyjne działanie jarosytu

Nowa technologia powstanie z myślą o zabezpieczaniu powierzchni stali węglowej oraz żeliwa. Zgodnie ze wstępnymi wynikami projektu produkt z dodatkiem jarosytu wykazuje dużą kompatybilność z żywicami epoksydowymi, alkidowymi i akrylowymi oraz zapewnia skuteczną ochronę przed korozją. Jak komentuje Rafael Torezan, dyrektor zarządzający WEG Coatings Business Unit:

WEG promuje współpracę technologiczną poprzez otwarte innowacje, których celem jest przyspieszenie rozwoju i tworzenie nowych rozwiązań. Jak w tym wypadku – gdy badamy możliwości stworzenia powłoki wykorzystującej antykorozyjne działanie jarosytu, minerału powstającego w procesie wzbogacania cynku.

Propozycja wykorzystania jarosytu w roli pigmentu antykorozyjnego wyszła od badaczy brazylijskiego Uniwersytetu Federalnego w Minas Gerais. Związany z ośrodkiem prof. Fernando Cotting przeprowadził wstępne testy i zwrócił uwagę na możliwość opracowania nowej farby.

Trzyletnia współpraca

Współpraca między WEG i Nexa – oparta na doświadczeniu WEG w zakresie farb oraz doświadczeniu Nexa w zakresie wzbogacania odpadów górniczych i metalurgicznych – ma potrwać trzy lata i obejmuje inwestycję rzędu 4 mln $. Pieniądze pozyskane zostały od Financier of Studies and Projects (Finep) – publicznej agencji promującej naukę, technologię i innowacyjność.

Źródło: WEG