a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Co zamiast PFAS?

Odkąd w branży pojawiły się doniesienia o ich szkodliwości, PFAS są na ustach wszystkich. European Coatings organizuje specjalną konferencję dotyczącą tych związków, szeroko stosowanych również jako składnik powłok.

PFAS są stosowane m.in. jako składnik powłok na nieprzywierające naczynia kuchenne. Fot. StockSnap / pixabay.com

PFAS to syntetyczne związki fluoru, tworzące grupę ponad 10 000 substancji o niezrównanych właściwościach technicznych. Dzięki stabilnym wiązaniom węglowo-fluorowym skutecznie zabezpieczają one powierzchnie przed wodą, tłuszczami i zanieczyszczeniami, są również wyjątkowo odporne na wysokie temperatury i chemikalia.

W ostatnim czasie jednak dyskutowany jest szkodliwy wpływ tych substancji na zdrowie. W związku z tym Dania, Niemcy, Holandia, Norwegia i Szwecja nalegają, by w całej Unii Europejskiej od roku 2026 zakazać ich stosowania.

By przybliżyć tę tematykę, European Coatings organizuje specjalną konferencję, która odbędzie się 18 i 19 listopada w Kolonii w Niemczech. Celem jest zaprezentowanie najnowszych badań dotyczących PFAS, wpływu ich wycofania na branżę oraz możliwych alternatyw.

Obecnie trwa nabór referatów na konferencję. Zgłoszenia przesyłać można do 15 maja. Informacje o wydarzeniu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie European Coatings.

Źródło: european-coatings.com