a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweUdziały w parku wiatrowym w rękach producenta chemii

Udziały w parku wiatrowym w rękach producenta chemii

Zgodnie z przewidywaniami wkrótce paliwa kopalne w Europie zostaną na wielką skalę zastąpione przez energię wiatrową. Zdaje sobie z tego sprawę jeden z największych koncernów chemicznych, który właśnie sfinalizował zakup udziałów w parku wiatrowym na Morzu Północnym.

Fot. arch. BASF

Rozmowy między Vattenfall i BASF, o których donosiliśmy w grudniu ubiegłego roku, dobiegły końca. Firmy podpisały porozumienie o sprzedaży 49% udziałów w budowanych przez Vattenfall parkach wiatrowych Nordlicht 1 i 2 koncernowi BASF.

Wiatr zamiast paliw kopalnych

Projekt Nordlicht realizowany jest na Morzu Północnym. Z mocą 1,6 GW będzie to największy jak do tej pory park wiatrowy Vattenfall. Dzięki zakupionym udziałom BASF będzie zaopatrywać w zieloną energię swoje fabryki w Europie, zwłaszcza w Ludwigshafen. Jak komentuje Martin Brudermüller, przewodniczący rady dyrektorów wykonawczych BASF:

BASF z powodzeniem realizuje swoją strategię. Inwestując w Nordlicht 1 i 2, uzyskamy wystarczające ilości odnawialnej energii, by wdrożyć kolejne kroki naszej transformacji w Europie, zwłaszcza w naszym największym zakładzie w Ludwigshafen.

Anna Borg, prezeska i dyrektorka generalna Vattenfall, podkreśla, że energia wiatrowa jest istotnym składnikiem transformacji energetycznej w Europie i zgodnie z przewidywaniami zastąpi paliwa kopalne na wielką skalę. Na drodze do przemiany europejskiego przemysłu kluczowa jest zaś współpraca, dlatego Vattenfall cieszy się z kolejnego projektu realizowanego wraz z BASF.

Drugi wielki projekt

W 2021 BASF kupił również niemal połowę udziałów w budowanej przez Vattenfall elektrowni Hollandse Kust Zuid u duńskich wybrzeży Morza Północnego. Warunki finansowe podpisanej właśnie umowy nie zostały ujawnione.

Źródło: BASF