a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbBez kategoriiElektrownia wiatrowa BASF generuje już energię

Elektrownia wiatrowa BASF generuje już energię

Hollandse Kust Zuid – budowana obecnie elektrownia wiatrowa, której współwłaścicielem jest BASF – zaczęła z powodzeniem generować energię. Prąd pochodzący z 36 zainstalowanych dotychczas wiatraków dostarczany jest do holenderskiej sieci.

Fot. arch. BASF

Choć elektrownia jest wciąż w fazie testów, pierwsze działające wiatraki produkują już energię. Jest ona dostarczana na ląd poprzez morską stację transformującą i trafia do holenderskiej sieci energetycznej.

Największa na świecie

Elektrownia Hollandse Kust Zuid znajduje się na Morzu Północnym, ok. 18–35 kilometrów do wybrzeża między Hagą a Zandvoort. Jej właścicielami są BASF, Vattenfall i Allianz.

Dotychczas zainstalowanych zostało 36 wiatraków. Zgodnie z planem elektrownia stanie się w pełni operacyjna w 2023 roku. Będzie wówczas największą powstałą bez dotacji elektrownią wiatrową na świecie, składającą się ze 140 wiatraków, o zdolności 1,5 GW.

Element strategii

Udział BASF w projekcie to jeden z elementów strategii koncernu, której celem jest przejście na „zieloną” energię. By koordynować działania w tym zakresie, firma kilka miesięcy temu stworzyła specjalny oddział BASF Renewable Energy.

Źródło: BASF