a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweProducent chemii kupuje udziały w kolejnej farmie wiatrowej

Producent chemii kupuje udziały w kolejnej farmie wiatrowej

Europejski koncern chemiczny prowadzi rozmowy na temat kupna udziałów w projektowanej farmie wiatrowej u wybrzeży Niemiec. Na mocy umowy pozyskiwał będzie 49% energii produkowanej w elektrowni, która ma być w pełni operacyjna w roku 2028.

Fot. arch. Vattenfall

Firmy Vattenfall i BASF prowadzą rozmowy, których tematem jest sprzedaż koncernowi chemicznemu 49% udziałów w parkach wiatrowych Nordlicht 1 i 2. Vattenfall będzie wykorzystywał uzyskiwaną energię do zaopatrywania swoich niemieckich klientów, BASF natomiast – do zasilania swoich fabryk w Europie, w tym przede wszystkim zakładu w Ludwigshafen.

Potrzebne duże ilości odnawialnej energii

Zaprojektowana przez Vattenfall strefa Nordlicht znajdować ma się 85 kilometrów na północ od wyspy Borkum u wybrzeży Niemiec i składać się z dwóch osobnych obszarów: Nordlicht 1 o mocy 980 MW oraz Nordlicht 2 o mocy 630 MW. Gdy jej budowa zostanie ukończona, strefa będzie w stanie dostarczać 6 TWh prądu rocznie, co odpowiada konsumpcji 1,6 mln niemieckich gospodarstw domowych. Jak komentuje Martin Brudermüller, dyrektor generalny BASF:

Aby zrealizować naszą transformację w Net Zero, potrzebujemy dużych ilości odnawialnej energii w przystępnej cenie. Wraz z naszym długoletnim partnerem Vattenfall chcemy, aby ten projekt był kolejnym krokiem milowym na drodze do zabezpieczenia wystarczającej ilości prądu z odnawialnych źródeł dla BASF w Europie, w Niemczech i w Ludwigshafen – naszym największym zakładzie produkcyjnym na świecie. Dzięki energii z Nordlicht 1 i 2 możemy napędzać naszą transformację i jeszcze bardziej ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Umowa dotycząca sprzedaży udziałów w Nordlicht koncernowi BASF zostanie podpisana prawdopodobnie w pierwszej połowie 2024 roku. Budowa strefy ma się rozpocząć w roku 2026, zaś oba parki wiatrowe będą zgodnie z planem w pełni operacyjne w roku 2028.

Kolejna podobna transakcja

To już drugi raz, gdy BASF planuje zakup udziałów w elektrowniach wiatrowych Vattenfall. W roku 2021 koncern nabył udziały w Hollandse Kust Zuid – obecnie największej morskiej farmie wiatrowej na świecie. W ramach podpisanej wówczas umowy BASF pozyskuje obecnie 49,5% energii elektrycznej z tej elektrowni, posiadającej moc 1,5 GW.

Źródło: Vattenfall