REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nowe powłoki dla hodowli komórkowych od faCellitate

Zespół faCellitate, działający w ramach stworzonej przez BASF platformy Chemovator, wypuszcza na rynek swoją pierwszą linię produktów! Są to powłoki na materiały zużywalne stosowane w hodowlach komórkowych.

faCellitate BASF powłoki hodowle komórkowe

Fot. arch. BASF

BIOFLOAT to pierwsza linia produktowa zespołu faCellitate. Jak zapewniają twórcy, dzięki niej wyniki badań na hodowlach komórkowych będą bardziej miarodajne, a same badania – tańsze.

Środowisko zbliżone do naturalnego

Dzięki powłokom z linii BIOFLOAT komórki rosną w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Jak wyjaśnia dr Véronique Schwartz, szefowa zespołu i specjalistka od chemii polimerów:

Komórki ssaków, takie jak nowotworowe, macierzyste czy komórki pierwotne służą jako podstawowe modele badawcze w badaniach nad procesami biologicznymi, rozwojem chorób czy interakcjami leków. Komórki są jednak zwykle hodowane w warunkach, które nie odpowiadają ich naturalnemu środowisku. Naszą misją było to zmienić – stworzyć biologicznie podobne środowisko, które klienci mogą wykorzystać by odtworzyć sposób, w jaki komórki rozwijają się w ludzkim ciele.

Cel ten osiągnięty został dzięki powłoce z syntetycznego polimeru, która zapewnia dostosowane do potrzeb warunki. Można ją stosować na mikropłytkach, zbiornikach laboratoryjnych, butelkach do hodowli komórkowej. Powłoka dostosowuje się do kształtu obiektu.

faCellitate BASF powłoki hodowle komórkowe

Fot. arch. BASF

Obojętny dla komórek polimer pozwala im rosnąć trójwymiarowo i tworzyć wielokomórkowe struktury. W tradycyjnych hodowlach dwuwymiarowych komórki mogą się rozprzestrzeniać jedynie na płaskiej powierzchni.

Tańsze badania i mniej testów na zwierzętach

Nowe powłoki mogą być stosowane w przypadku hodowli do różnych rodzajów badań – między innymi toksykologicznych, komórek macierzystych, komórek nowotworowych czy badań nad lekami. Zapytana o korzyści, jakie przyniesie nowa linia powłok, dr Schwartz odpowiada:

Dzięki temu w dłuższej perspektywie będzie można uzyskać bardziej przewidywalne i efektywne przedkliniczne hodowle komórkowe, ograniczyć testy na zwierzętach i zmniejszyć koszty prac badawczych, opracowywania leków i badań toksykologicznych.

Chemovator to platforma BASF, która wspiera podobne projekty badawcze. Dzięki niej młodzi naukowcy z zespołu faCellitate mogli korzystać ze wsparcia ekspertów BASF, ale również partnerów zewnętrznych – między innymi z Instytutu Leibnitza Badań nad Polimerami. Zewnętrzni partnerzy pomogli także szybko dostosować nową linię produktów do potrzeb rynku.

Źródło: BASF

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA