Zespół faCellitate, działający w ramach stworzonej przez BASF platformy Chemovator, wypuszcza na rynek swoją pierwszą linię produktów! Są to powłoki na materiały zużywalne stosowane w hodowlach komórkowych.
BIOFLOAT to pierwsza linia produktowa zespołu faCellitate. Jak zapewniają twórcy, dzięki niej wyniki badań na hodowlach komórkowych będą bardziej miarodajne, a same badania – tańsze.
Środowisko zbliżone do naturalnego
Dzięki powłokom z linii BIOFLOAT komórki rosną w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Jak wyjaśnia dr Véronique Schwartz, szefowa zespołu i specjalistka od chemii polimerów:
Komórki ssaków, takie jak nowotworowe, macierzyste czy komórki pierwotne służą jako podstawowe modele badawcze w badaniach nad procesami biologicznymi, rozwojem chorób czy interakcjami leków. Komórki są jednak zwykle hodowane w warunkach, które nie odpowiadają ich naturalnemu środowisku. Naszą misją było to zmienić – stworzyć biologicznie podobne środowisko, które klienci mogą wykorzystać by odtworzyć sposób, w jaki komórki rozwijają się w ludzkim ciele.
Cel ten osiągnięty został dzięki powłoce z syntetycznego polimeru, która zapewnia dostosowane do potrzeb warunki. Można ją stosować na mikropłytkach, zbiornikach laboratoryjnych, butelkach do hodowli komórkowej. Powłoka dostosowuje się do kształtu obiektu.
Obojętny dla komórek polimer pozwala im rosnąć trójwymiarowo i tworzyć wielokomórkowe struktury. W tradycyjnych hodowlach dwuwymiarowych komórki mogą się rozprzestrzeniać jedynie na płaskiej powierzchni.
Tańsze badania i mniej testów na zwierzętach
Nowe powłoki mogą być stosowane w przypadku hodowli do różnych rodzajów badań – między innymi toksykologicznych, komórek macierzystych, komórek nowotworowych czy badań nad lekami. Zapytana o korzyści, jakie przyniesie nowa linia powłok, dr Schwartz odpowiada:
Dzięki temu w dłuższej perspektywie będzie można uzyskać bardziej przewidywalne i efektywne przedkliniczne hodowle komórkowe, ograniczyć testy na zwierzętach i zmniejszyć koszty prac badawczych, opracowywania leków i badań toksykologicznych.
Chemovator to platforma BASF, która wspiera podobne projekty badawcze. Dzięki niej młodzi naukowcy z zespołu faCellitate mogli korzystać ze wsparcia ekspertów BASF, ale również partnerów zewnętrznych – między innymi z Instytutu Leibnitza Badań nad Polimerami. Zewnętrzni partnerzy pomogli także szybko dostosować nową linię produktów do potrzeb rynku.
Źródło: BASF