a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneNajwięksi producenci farb z Europy – znów bez Polski

Najwięksi producenci farb z Europy – znów bez Polski

Portal European Coatings opublikował swój coroczny ranking 25 największych europejskich producentów farb. Mimo że zniknęło z niego sporo firm, które w ostatnim roku zostały przejęte przez większych graczy, w zestawieniu nie znalazł się żaden producent z Polski.

producenci farb z Europy

Fot. klimkin / pixabay.com

23,6 mld € – oto sumaryczne przychody ze sprzedaży farb wszystkich 25 największych producentów w Europie za rok 2019. Obecnie decyzyjnym parametrem w rankingu European Coatings jest sprzedaż wyłącznie w oddziale farb, nie przychody osiągnięte całościowo przez firmę. Dla porównania w zestawieniu podano oprócz tego m.in. sprzedaż całej firmy oraz liczbę zatrudnianych pracowników.

Mimo że lista wygląda podobnie, co w roku poprzednim czy dwa lata temu – zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszą dziesiątkę – pojawiły się również istotne różnice. W wyniku przejęć z rankingu znikły na przykład takie firmy jak Helios czy J.W. Ostendorf. Podobnie stało się z tureckim koncernem Betek Boya, który na początku 2019 roku przeszedł w ręce japońskiej grupy Nippon Paint.

AkzoNobel – niekwestionowany lider rankingu

Aż 60% wszystkich firm w rankingu ma swoją siedzibę w jednym z krajów niemieckojęzycznych – w Niemczech, Austrii lub Szwajcarii. Łącznie osiągają one obroty na poziomie 8,85 mld €, co stanowi 37,5% całościowych przychodów firm z rankingu, czyli 23,6 mld €.

Pod względem samych obrotów jednak zdecydowanie dominuje Holandia, a konkretnie jedna firma – AkzoNobel. Sama grupa AkzoNobel osiąga rocznie wyższe przychody niż łącznie wszystkie 15 firm z krajów niemieckojęzycznych w rankingu.

ranking europejscy producenci European Coatings

Kompletny ranking European Coatings. Fot. arch. European Coatings

Skandynawscy gracze dynamicznie się rozwijają

Mimo że Skandynawię w rankingu reprezentuje tylko pięć firm, ich przychody wynoszą 4,4 mld € i stanowią istotną część łącznych przychodów wszystkich producentów w rankingu. Jeśli zaś porównamy zeszłoroczne wyniki finansowe z tymi z roku 2015 – a więc z pierwszej edycji rankingu – skandynawscy gracze Jotun i Teknos wykazują niezwykle szybki rozwój.

Norweski Jotun zwiększył swoją sprzedaż w ciągu wspomnianych pięciu lat aż o 47,5%, mimo że liczba zatrudnionych pracowników i zakładów produkcyjnych zwiększyła się nieznacznie. Teknos natomiast mocno się rozwinął dzięki przejęciom. Zwiększył więc we wspomnianym okresie przychody ze sprzedaży o 35,6%, ale towarzyszył temu wyraźny wzrost liczby pracowników (o 30%) oraz zakładów produkcyjnych (ich liczba wzrosła dwukrotnie).

Czołówka notuje spadki

Inni giganci z pierwszej dziesiątki nie mogą się już poszczycić tak dynamicznym rozwojem. Hempel co prawda w ubiegłym roku znacząco zwiększył sprzedaż, ale była to głównie zasługa dwóch dużych przejęć – niemieckiej firmy J.W. Ostendorf oraz brytyjskiej Crown Paints. Z dużymi stratami mierzy się również francuski producent Cromology, numer 9. w najnowszym rankingu.

Całościowa sprzedaż AkzoNobel również wyraźnie spadła, co było spowodowane odłączeniem oddziału specjalistycznej chemii, działającego obecnie pod nazwą Nouryon. Pod względem finansowym skurczył się jednak również sam oddział farb i powłok – podczas gdy pięć lat temu jego przychody ze sprzedaży wynosiły ok. 10 mld €, obecnie spadły do 9,3 mld €.

Ranking znów bez Polski

W tegorocznym zestawieniu, podobnie jak w zeszłorocznym, nie ma żadnych polskich akcentów. Polska firma znalazła się w europejskim rankingu European Coatings tylko raz – w roku 2018, kiedy to Śnieżka zajęła 22. miejsce.

Źródło: european-coatings.com