REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Najwięksi producenci farb z Europy – znów bez Polski

Portal European Coatings opublikował swój coroczny ranking 25 największych europejskich producentów farb. Mimo że zniknęło z niego sporo firm, które w ostatnim roku zostały przejęte przez większych graczy, w zestawieniu nie znalazł się żaden producent z Polski.

producenci farb z Europy

Fot. klimkin / pixabay.com

23,6 mld € – oto sumaryczne przychody ze sprzedaży farb wszystkich 25 największych producentów w Europie za rok 2019. Obecnie decyzyjnym parametrem w rankingu European Coatings jest sprzedaż wyłącznie w oddziale farb, nie przychody osiągnięte całościowo przez firmę. Dla porównania w zestawieniu podano oprócz tego m.in. sprzedaż całej firmy oraz liczbę zatrudnianych pracowników.

Mimo że lista wygląda podobnie, co w roku poprzednim czy dwa lata temu – zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszą dziesiątkę – pojawiły się również istotne różnice. W wyniku przejęć z rankingu znikły na przykład takie firmy jak Helios czy J.W. Ostendorf. Podobnie stało się z tureckim koncernem Betek Boya, który na początku 2019 roku przeszedł w ręce japońskiej grupy Nippon Paint.

AkzoNobel – niekwestionowany lider rankingu

Aż 60% wszystkich firm w rankingu ma swoją siedzibę w jednym z krajów niemieckojęzycznych – w Niemczech, Austrii lub Szwajcarii. Łącznie osiągają one obroty na poziomie 8,85 mld €, co stanowi 37,5% całościowych przychodów firm z rankingu, czyli 23,6 mld €.

Pod względem samych obrotów jednak zdecydowanie dominuje Holandia, a konkretnie jedna firma – AkzoNobel. Sama grupa AkzoNobel osiąga rocznie wyższe przychody niż łącznie wszystkie 15 firm z krajów niemieckojęzycznych w rankingu.

ranking europejscy producenci European Coatings

Kompletny ranking European Coatings. Fot. arch. European Coatings

Skandynawscy gracze dynamicznie się rozwijają

Mimo że Skandynawię w rankingu reprezentuje tylko pięć firm, ich przychody wynoszą 4,4 mld € i stanowią istotną część łącznych przychodów wszystkich producentów w rankingu. Jeśli zaś porównamy zeszłoroczne wyniki finansowe z tymi z roku 2015 – a więc z pierwszej edycji rankingu – skandynawscy gracze Jotun i Teknos wykazują niezwykle szybki rozwój.

Norweski Jotun zwiększył swoją sprzedaż w ciągu wspomnianych pięciu lat aż o 47,5%, mimo że liczba zatrudnionych pracowników i zakładów produkcyjnych zwiększyła się nieznacznie. Teknos natomiast mocno się rozwinął dzięki przejęciom. Zwiększył więc we wspomnianym okresie przychody ze sprzedaży o 35,6%, ale towarzyszył temu wyraźny wzrost liczby pracowników (o 30%) oraz zakładów produkcyjnych (ich liczba wzrosła dwukrotnie).

Czołówka notuje spadki

Inni giganci z pierwszej dziesiątki nie mogą się już poszczycić tak dynamicznym rozwojem. Hempel co prawda w ubiegłym roku znacząco zwiększył sprzedaż, ale była to głównie zasługa dwóch dużych przejęć – niemieckiej firmy J.W. Ostendorf oraz brytyjskiej Crown Paints. Z dużymi stratami mierzy się również francuski producent Cromology, numer 9. w najnowszym rankingu.

Całościowa sprzedaż AkzoNobel również wyraźnie spadła, co było spowodowane odłączeniem oddziału specjalistycznej chemii, działającego obecnie pod nazwą Nouryon. Pod względem finansowym skurczył się jednak również sam oddział farb i powłok – podczas gdy pięć lat temu jego przychody ze sprzedaży wynosiły ok. 10 mld €, obecnie spadły do 9,3 mld €.

Ranking znów bez Polski

W tegorocznym zestawieniu, podobnie jak w zeszłorocznym, nie ma żadnych polskich akcentów. Polska firma znalazła się w europejskim rankingu European Coatings tylko raz – w roku 2018, kiedy to Śnieżka zajęła 22. miejsce.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA