a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Farby na domy przyszłości (2)

Wyobraźmy sobie dom przyszłości, nowoczesny i samowystarczalny. Energię czerpie ze słońca, przetwarzając ją na elektryczność, wewnątrz nigdy nie jest za gorąco, mimo że nie posiada klimatyzacji, a powietrze jest w nim zawsze czyste i świeże. Jest takie również w najbliższym otoczeniu domu, bo powierzchnie ścian zewnętrznych usuwają miejskie zanieczyszczenia. I to wszystko tylko dzięki farbom!

farby

Fot. Slavun (Fotolia.com)

Farby oczyszczające powietrze

Dostępnym za to już w sprzedaży rozwiązaniem są farby fotokatalityczne. Te niezwykłe powłoki pozwalają usuwać zanieczyszczenia z powietrza. Wystarczy światło (nie ma znaczenia, czy słoneczne czy sztuczne) i tlen, aby w zetknięciu z pomalowaną powierzchnią szkodliwe lotne związki zostały przekształcone w neutralne produkty. Taka farba pochłania nieprzyjemne zapachy i zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Jest idealna do pokoju alergika – nie tylko bowiem nie zawiera substancji drażniących, ale i pozwala się ich pozbyć z otoczenia – ale i jako farba fasadowa przy ruchliwych ulicach, gdzie przyczynia się do oczyszczenia powietrza ze spalin. Może wydawać się, że efekt będzie mało widoczny, ale co gdyby właściciele wszystkich domów wzdłuż takiej arterii zdecydowali się na fotokatalityczną farbę?

To nie wszystko, co potrafią farby! Pisaliśmy, jak zmniejszyć wydatki na ogrzewanie przy pomocy powłok fasadowych, można jednak tego dokonać także przy pomocy farb wewnętrznych. Akrylowe farby termoizolacyjne („ciepłe w dotyku”) silnie odbijają promieniowanie podczerwone, dzięki czemu ciepło z grzejnika zostaje uwięzione w pomieszczeniu. Po pierwsze więc – jest cieplej, po drugie – para wodna nie gromadzi się na ścianach i ryzyko pojawienia się grzyba jest dużo mniejsze.

Jeśli chodzi o niezwykłe propozycje z arsenału producentów farb, warto wspomnieć też o powłokach superhydrofobowych, które wykorzystują efekt liścia lotosu – dzięki specjalnej strukturze odpychają wodę. Krople deszczówki staczają się po pokrytej nimi powierzchni jak szklane kulki, zbierając po drodze brud i pył. W ten sposób fasada domu pozostaje wciąż czysta.

A na deser – farby ze specjalnymi pigmentami załamującymi światło. To rozwiązanie, które może nie jest nadto funkcjonalne, ale zdecydowanie poszerza możliwości kreacji architektów. Farby takie sprawiają, że ściana zmienia kolor jak kameleon w zależności od kąta, pod jakim na nią patrzymy.

Jak widać przyszłość budownictwa z użyciem nowych powłok rysuje się kolorowo i ekologicznie. Trzeba przyznać – dom przyszłości będzie nie tylko funkcjonalny, ale i piękny.

Farby na domy przyszłości – pierwsza część artykułu