a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaFarba fotokatalityczna – świetlana przyszłość budownictwa

Farba fotokatalityczna – świetlana przyszłość budownictwa

Farba fotokatalityczna to według niektórych przyszłość światowego budownictwa. Samoczyszcząca, antymikrobowa, usuwająca zanieczyszczenia z powietrza, nietoksyczna, niedroga, łatwa w utrzymaniu... Liczba korzyści, które wynikają z jej stosowania, przyprawia o zawrót głowy.

farba fotokatalityczna

Fot. glitch (sxc.hu)

Czysto i świeżo bez renowacji

Tradycyjne farby, czy to elewacyjne czy wewnętrzne, mają naturalną tendencję do brudzenia się i ciemnienia. Wystarczy kilka miesięcy przy ruchliwej wielkomiejskiej arterii lub w pomieszczeniu, w którym często pali się papierosy i wymarzony, zachwycający kolor zostaje zastąpiony przez brudną szarość.

Okazuje się jednak, że nie musimy godzić się z tą sytuacją i co rusz z pokorą chwytać za pędzel, by odświeżyć przybrudzoną ścianę. Farba fotokatalityczna to propozycja, która brudu pozbywa się skuteczniej nawet niż osławione powłoki z efektem lotosu – po prostu go rozkłada!

Jak to działa?

Ten innowacyjny rodzaj farby przeprowadza na powierzchni reakcję zasilaną światłem. To tzw. reakcja fotokatalityczna, w której zanieczyszczenia i toksyny w obecności promieniowania UV, tlenu i wilgoci przekształcone zostają w nieszkodliwe produkty, takie jak dwutlenek węgla i woda. A wszystko to przy udziale katalizatora, którego rolę pełnią zwykle nanokryształy dwutlenku tytanu (TiO2).

Wniknijmy głębiej. Gdy na powierzchnię pokrytą farbą działa promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali 365 nm lub mniej (czyli z zakresu UV), rozpędzony foton wybija elektron z pasma walencyjnego do pasma przewodnictwa. W paśmie walencyjnym powstaje w ten sposób dziura i tworzy się rodnik. Ten inicjuje reakcję utleniania, która bezlitośnie rozkłada zanieczyszczenia obecne na powierzchni.

Lampy UV. Fot. Wikimedia Commons

Warto zwrócić uwagę na długość fali, która jest w stanie wzbudzić TiO2. Wystarczy już promieniowanie z zakresu bliskiego ultrafioletu (300-400 nm), które jest dla naszego zdrowia stosunkowo bezpieczne i może być wygenerowane nawet przez lampy dekoracyjne. Farbę fotokatalityczną można więc aktywować zarówno światłem słonecznym, jak i sztucznym.

Badania nad farbami fotokatalitycznymi prowadzi między innymi zespół profesora Macyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Estetyczna i praktyczna

Samooczyszczająca się farba fotokatalityczna, dostępna zarówno w wariancie śnieżnobiałym, jak i w innych kolorach, pod względem estetyki w niczym nie ustępuje tradycyjnym farbom dekoracyjnym. I jeszcze jedno – naturalną konsekwencją jej zdolności do samooczyszczania jest fakt, że może działać podobnie jak farba antygraffiti.

Czystsze powietrze

Walory dekoracyjne jednak to nie jedyna – i prawdopodobnie wcale nie najważniejsza – zaleta farb fotokatalitycznych. Jak podaje WHO, 15% wszystkich przewlekłych chorób spotykanych obecnie na świecie związane jest ze złą jakością powietrza, którym oddychamy. W latach 80. przeprowadzono w różnych krajach na całym świecie badania, które wykazały, że 30% obiektów budowlanych cierpi na tzw. Syndrom chorego budynku, czyli słaby dostęp do świeżego powietrza. A i temu problemowi farby fotokatalityczne są w stanie zaradzić.

Fot. drow (rgbstock.com)

Równie bezlitośnie co zanieczyszczeniom dobierają się one bowiem do skóry szkodliwym lotnym związkom krążącym w powietrzu, takim jak składniki spalin samochodowych, dwutlenek siarki, tlenki azotu czy opary rozpuszczalników. Gdy tylko toksyczna gazowa cząsteczka dotknie pokrytej farbą powierzchni, natychmiast zostaje wychwycona i rozłożona. Oznacza to ogromną korzyść dla środowiska – fotokatalityczna farba na fasadach kilkudziesięciu lub kilkuset budynków wzdłuż ruchliwej ulicy mogłaby już uczynić atmosferę w okolicy zauważalnie czystszą. Zdolność oczyszczania powietrza jest też bardzo przydatna w przypadku farb wewnętrznych – fotokatalityczna powłoka wychwytuje alergeny, szkodliwe składniki dymu papierosowego oraz… nieprzyjemne zapachy, przez co jest szczególnie pożądana w kuchniach (i toaletach).

Można oczywiście zamiast tego sprawić sobie specjalny filtr powietrza, ale czy jest to opłacalne? Urządzenie wymaga stałego źródła zasilania, konserwacji i ewentualnych napraw, podczas gdy farba fotokatalityczna zadowala się odrobiną światła słonecznego lub z lampy UV, wilgocią z powietrza i tlenem, którego wszędzie jest pod dostatkiem.

Koniec z bakteriami!

Farby fotokatalityczne są też nieocenionymi sojusznikami w walce z drobnoustrojami. Tak jak dzielnie pozbywają się zanieczyszczeń i LZO, tak nie dają najmniejszych szans bakteriom, wirusom i grzybom. W przeciwieństwie do silnych środków biobójczych, które same w sobie bywają szkodliwe, farba ta nie zostawia na powierzchni martwych komórek bakteryjnych, z których jeszcze przez jakiś czas uwalniają się toksyny, lecz natychmiast rozkłada zarówno same bakterie, jak wytwarzane przez nie toksyczne substancje.

Zdaniem specjalistów nanokatalizator w postaci dwutlenku tytanu jest pod tym względem szczególnie efektywny. Oczyszcza powierzchnię z bakterii nawet gdy jest ich na niej dużo i gdy intensywnie się rozmnażają. Według oszacowań jest 3 razy skuteczniejszy od chloru i 1,5 raza skuteczniejszy od ozonu.

Nieoceniona w walce z drobnoustrojami farba fotokatalityczna, którą stosować można zarówno samodzielnie jak i w połączeniu ze środkami biobójczymi, przyda się wszędzie tam, gdzie higiena jest szczególnie ważna – w szpitalach, szkołach czy przedszkolach.

Prócz tego…

Korzyści ze stosowania farby fotokatalitycznej można mnożyć. Jest ona swoistym połączeniem wysokiej jakości farby dekoracyjnej, filtra powietrza, środka antymikrobowego i farby antygraffiti. Dobrze przylega do podłoża, jest wysoce porowata, więc ma dużą paroprzepuszczalność, wykazuje odporność na mróz, deszcz i słoną wodę… Może być stosowana na różne rodzaje materiałów budowlanych, od tynku, betonu i cegieł poprzez drewno i płyty gipsowo-kartonowe aż po tapety. Wygląda na to, że przyszłość branży budowlanej rzeczywiście należy do niej.

Fot. mrybski (sxc.hu)

Opracowano na podstawie:
[1] Advanced Product Labs
[2] www.technologie-budowlane.com
[3] ArtCube.pl