REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Projekt Nanofloc dobiega końca

Z końcem roku 2014 dobiega końca projekt Nanofloc, którego celem było opracowanie niedrogiego i skutecznego systemu usuwania ze środowiska zanieczyszczeń w postaci nanocząstek. Projekt został dofinansowany ze środków unijnych i cieszył się dużym zainteresowaniem.

Nanofloc

Fot. Nanofloc

Mimo że nanotechnologie oferują wiele możliwości w przemyśle i medycynie, ich wpływ na nasze zdrowie i na środowisko nie jest jeszcze do końca zbadany. Podejrzewa się na przykład, że zanieczyszczenia w postaci nanocząstek, które dostają się do rzek i strumieni, mogą uszkadzać błony ryb i skorupiaków.

Tanio i bez chemikaliów

Tak zrodził się pomysł, by opracować system pozwalający pozbyć się nanozanieczyszczeń. Do projektu Nanofloc, który rozpoczął się rok temu w styczniu, przyłączyło się wielu badaczy. Zdawali sobie oni sprawę, że efekt prac może też znaleźć zastosowanie również w inżynierii biomedycznej, elektronice oraz branży farbiarskiej.

System powstały w ramach projektu miał się opierać na zjawisku elektroaglomeracji – zbijaniu nanocząstek w większe grupy wskutek działania pola elektrycznego. Dzięki temu w procesie nie są potrzebne szkodliwe chemikalia. Operacja miała być niekosztowna, kompaktowa i przyjazna środowisku.

Rezultaty – wkrótce

Projekt został dofinansowany w ramach siódmego programu ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR). Unia przeznaczyła na niego ponad miliard euro, zdając sobie sprawę z jego znaczenia. Dotychczas jedynym sposobem usunięcia nanocząstek były bardzo kosztowne metody oparte na odwróconej osmozie z użyciem półprzepuszczalnej membrany. Wprowadzenie do użytku alternatywnego systemu pozwoli więc zaoszczędzić w różnych dziedzinach przemysłu i nauki, które używają nanocząstkek – w tym w branży farbiarskiej, gdzie ich wykorzystanie stale rośnie.

Szczegółowe rezultaty zostaną opublikowane po zakończeniu projektu, a więc już wkrótce. Dotychczasowe doniesienia były jednak optymistyczne – testowe reakcje przebiegały tak, jak przewidywano, udało się ustalić ich optymalne parametry i proces elektroaglomeracji zachodził bez przeszkód. Ostatecznie w pilotażowym reaktorze wyizolowano 95% nanocząstek obecnych w układzie.

Więcej informacji na stronie Nanofloc.org.

Źródło: Inpra Latina

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA