a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneProjekt Nanofloc dobiega końca

Projekt Nanofloc dobiega końca

Z końcem roku 2014 dobiega końca projekt Nanofloc, którego celem było opracowanie niedrogiego i skutecznego systemu usuwania ze środowiska zanieczyszczeń w postaci nanocząstek. Projekt został dofinansowany ze środków unijnych i cieszył się dużym zainteresowaniem.

Nanofloc

Fot. Nanofloc

Mimo że nanotechnologie oferują wiele możliwości w przemyśle i medycynie, ich wpływ na nasze zdrowie i na środowisko nie jest jeszcze do końca zbadany. Podejrzewa się na przykład, że zanieczyszczenia w postaci nanocząstek, które dostają się do rzek i strumieni, mogą uszkadzać błony ryb i skorupiaków.

Tanio i bez chemikaliów

Tak zrodził się pomysł, by opracować system pozwalający pozbyć się nanozanieczyszczeń. Do projektu Nanofloc, który rozpoczął się rok temu w styczniu, przyłączyło się wielu badaczy. Zdawali sobie oni sprawę, że efekt prac może też znaleźć zastosowanie również w inżynierii biomedycznej, elektronice oraz branży farbiarskiej.

System powstały w ramach projektu miał się opierać na zjawisku elektroaglomeracji – zbijaniu nanocząstek w większe grupy wskutek działania pola elektrycznego. Dzięki temu w procesie nie są potrzebne szkodliwe chemikalia. Operacja miała być niekosztowna, kompaktowa i przyjazna środowisku.

Rezultaty – wkrótce

Projekt został dofinansowany w ramach siódmego programu ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR). Unia przeznaczyła na niego ponad miliard euro, zdając sobie sprawę z jego znaczenia. Dotychczas jedynym sposobem usunięcia nanocząstek były bardzo kosztowne metody oparte na odwróconej osmozie z użyciem półprzepuszczalnej membrany. Wprowadzenie do użytku alternatywnego systemu pozwoli więc zaoszczędzić w różnych dziedzinach przemysłu i nauki, które używają nanocząstkek – w tym w branży farbiarskiej, gdzie ich wykorzystanie stale rośnie.

Szczegółowe rezultaty zostaną opublikowane po zakończeniu projektu, a więc już wkrótce. Dotychczasowe doniesienia były jednak optymistyczne – testowe reakcje przebiegały tak, jak przewidywano, udało się ustalić ich optymalne parametry i proces elektroaglomeracji zachodził bez przeszkód. Ostatecznie w pilotażowym reaktorze wyizolowano 95% nanocząstek obecnych w układzie.

Więcej informacji na stronie Nanofloc.org.

Źródło: Inpra Latina