REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Osiem lat REACH

Rozporządzenie REACH obchodziło właśnie swoje ósme urodziny. Podsumowania ostatnich ośmiu lat dokonano w trakcie konferencji w Dessau-Roßlau. Spotkało się tam ponad 200 ekspertów z dziedziny przemysłu, nauki i administracji.

REACH

_lio / freeimages.com

W swoim wystąpieniu Maria Krautzberger, przewodnicząca niemieckiego Federal Environment Agency (UBA), stwierdziła, że rozporządzenie REACH zdziałało dużo dobrego w zakresie bezpiecznego użycia chemikaliów.

Jednym z jego głównych celów było rozpoznanie substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (ang. Substances of Very High Concern). To bardzo żmudny proces i niektórzy twierdzą, że przebiega zbyt wolno. Faktem jest jednak, że lista najgroźniejszych substancji liczy już dziś blisko 160 pozycji.

Problemy z autoryzacją

Część substancji wpisanych na listę podlega autoryzacji. Polega ona na tym, że na prośbę wnioskodawcy Komisja Europejska udziela wyłącznej zgody na wykorzystanie danej substancji zgodnie z procedurą autoryzacyjną dotyczącą wszystkich państw członkowskich UE. Wnioskodawca musi udowodnić, że wykorzystanie substancji w jego wypadku jest bezpieczne lub że ma ono istotne znaczenie dla społeczeństwa. Objęte autoryzacją związki muszą być jednak w określonym czasie zastąpione, czy to przy pomocy alternatywnych środków chemicznych czy alternatywnych technologii.

Ponieważ przejście przez proces autoryzacyjny bywa problemem dla niektórych małych i średnich przedsiębiorstw, niemieckie władze opracowały program wsparcia. Dzięki ścisłej współpracy proces autoryzacji ma się stać bardziej przejrzysty, a szanse aplikantów na uzyskanie autoryzacji wzrosną – zapewnia minister środowiska Barbara Hendricks.

Łatwy dostęp do informacji

Jednym z głównych założeń REACH było udostępnienie wszystkim zainteresowanym informacji o tym, czy w produktach użytku codziennego – tkaninach, zabawkach, sprzętach gospodarstwa domowego – znajdują się szkodliwe substancje. Zapytania można kierować na przykład za pośrednictwem strony REACH Informationsportal, gdzie w ostatnim czasie uproszczono procedurę – teraz wystarczy podać jedynie kod produktu oraz kontakt do osoby kierującej zapytanie. Odpowiedź powinna nadejść w przeciągu 45 dni.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA