Od 2013 roku Henkel Polska wraz z Fundacją Miejsce Kobiet organizują projekt „W drodze do pracy”. W ramach niego pomagają kobietom, które przez dłuższy czas były bezrobotne, wrócić na rynek pracy. Właśnie ruszyła rekrutacja do wiosennej odsłony programu.
Powrót do pracy po dłuższym okresie bezrobocia, spowodowanym na przykład wychowywaniem dziecka, oznacza dla kobiety konieczność pokonania pewnych barier, także psychologicznych. Program „W drodze do pracy” ma pomóc w przełamaniu tych barier oraz odnalezieniu się na nowo na rynku pracy. Nie bez powodu w organizację projektu włączyła się właśnie firma Henkel. Jak wyjaśnia Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. społecznej odpowiedzialności biznesu, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska:
Chcemy przyczyniać się do wspierania rozwoju zawodowego i szans kobiet na polskim rynku pracy, co jest zbieżne z celami wewnątrz naszej organizacji. Nasza firma bowiem aktywnie promuje kulturę różnorodności w odniesieniu do płci pracowników, a jednym z podstawowych celów polityki personalnej jest wspieranie karier kobiet i stopniowe zwiększanie udziału kobiet w kadrze menedżerskiej w Henklu.
Program jest skierowany do pań, które nie pracowały przynajmniej przez rok. Jego uczestniczki biorą udział w 3-miesięcznym praktycznym szkoleniu, w trakcie którego przyswajają umiejętności potrzebne do znalezienia zatrudnienia. Kurs obejmuje m.in. zajęcia z psychologami, ćwiczenia z autoprezentacji i symulacje rozmów kwalifikacyjnych oraz konkretne szkolenia zawodowe, a także rozmowy z menedżerkami firmy Henkel, które opowiadają o pracy w międzynarodowym środowisku.
20 miejsc czeka!
Do tej pory w programie „W drodze do pracy” wzięło udział już 100 kobiet z województwa mazowieckiego, z czego prawie połowa zdołała wrócić na rynek pracy. Część z nich pracuje w wyuczonym zawodzie, inne uczestniczki zupełnie się przekwalifikowały, co ułatwiły im kursy zawodowe odbyte w ramach projektu.
Od 9 marca do 20 maja 2016 potrwa kolejna odsłona programu – do wzięcia jest 20 miejsc dla uczestniczek. Organizatorzy zapraszają kobiety pełnoletnie, zamieszkałe na terenie województwa mazowieckiego, posiadające wykształcenie średnie lub wyższe i co najmniej od roku pozostające bez pracy. Osoby chętne do udziału zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego na stronie www.miejscekobiet.pl. Wszelkie pytania kierować należy pod adres e-mailowy kontakt@miejscekobiet.pl lub pod numer telefonu 504191699.
Coraz więcej kobiet w branży
To nie jedyna inicjatywa firmy Henkel, która ma pomóc zwiększyć szanse kobiet na karierę w branży. Koncern propaguje otwartą postawę poprzez projekt Women in Leadership oraz program mentoringu koleżeńskiego dla kobiet, a także oferując swoim pracownicom szereg ułatwień organizacyjnych, jak możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin czy też pracy z domu.
Oczywiście gorąco popieramy podobne inicjatywy i mamy nadzieję, że przyczynią się one do zmiany myślenia o pozycji kobiet na rynku pracy, także w branżach na pozór męskich, takich jak przemysł farbiarski. O tym, jak wygląda obecna sytuacja przedstawicielek płci pięknej w tym sektorze i dlaczego pod pewnymi względami sprawdzają się w biznesie lepiej niż mężczyźni, pisaliśmy w tekście Kobiety a branża farbiarska. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym cyklem Kobiety Biznesu a farby, w ramach którego kobiety zajmujące wysokie stanowiska w branży farbiarskiej opowiadają nam o swoich doświadczeniach.
Źródło: Henkel Polska