a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowe5 mln dolarów za farby na bazie oleju z lnicznika

5 mln dolarów za farby na bazie oleju z lnicznika

Grupa badawcza z Kansas State University analizująca możliwości wykorzystania roślin oleistych do produkcji żywic, farb i klejów otrzymała specjalną nagrodę od Departamentu Rolnictwa USA (USDA). W ramach dofinansowania swych badań zespół otrzymał od państwa 5 milionów dolarów.

fot. Stougard (stockfreeimages.com)

Roślina, którą poddano badaniom pod kątem wykorzystania do produkcji farb i klejów, to lnicznik z rodziny kapustowatych. Obecnie rośnie on przeważnie dziko w Europie i Azji, niegdyś jednak był uprawiany jako źródło oleju o różnych zastosowaniach, także spożywczych. Profesor Xiuzhi Sun stojąca na czele nagrodzonego przez USDA zespołu proponuje rozpocząć na nowo uprawę tej rośliny, a uzyskany z niej olej stosować jako biopaliwo i surowiec do produkcji chemikaliów. Wcześniej naukowcy pracowali nad podobnym wykorzystaniem oleju sojowego i uzyskali obiecujące rezultaty.

Profesor Sun ma nadzieję, że na bazie oleju z lnicznika będzie można wytwarzać wrażliwe na ciśnienie kleje oraz przezroczyste powłoki, które będą bardziej trwałe niż środki stosowane obecnie, a do tego bezpieczniejsze i przyjazne środowisku. W Montanie i Wyoming, gdzie lnicznik jest znany, rozpoczęto już kampanię zachęcającą rolników do włączania go do ich systemu upraw.

Przyznana za pomysł wykorzystania lnicznika nagroda to część proekologicznego programu USDA. W ramach niego Departament przeznaczył 25 milionów dolarów na dofinansowanie projektów związanych z wykorzystaniem w przemyśle naturalnych surowców – biomasy. Wpisuje się to w strategię prezydenta Obamy opierającą się na wykorzystaniu bioenergii, dzięki czemu możliwe będzie uniezależnienie się od dostaw surowców spoza kraju. Jak podkreśla Tom Vilsack z Departamentu Rolnictwa, nagrodzone proekologiczne rozwiązania przyczynią się dodatkowo do stworzenia nowych miejsc pracy, zaowocują więc podwójnymi korzyściami.

Źródło: paintsquare.com