Zdaniem ekspertów z Transparency Market Research mamy dobry czas dla wytwórców powłok na urządzenia elektryczne. Rynek jest napędzany przede wszystkim przez coraz większe zapotrzebowanie w krajach Azji i Pacyfiku. Ale są i wyzwania, z którymi producenci będą się musieli zmierzyć.
W roku 2019 rynek powłok na narzędzia elektryczne był wart blisko 6,2 mld $. Zgodnie z prognozami ekspertów Transparency Market Research do roku 2030 ma rosnąć w tempie 6% rocznie. Co napędza jego rozwój, a co hamuje?
Azja napędza rynek
W XXI wieku światowy przemysł elektryczny i elektroniczny rozwijał się do tej pory w tempie około 3% rocznie. Sektor kwitnie zwłaszcza w krajach Azji i Pacyfiku, gdzie jeśli chodzi o elektronikę i sprzęt elektryczny prym wiodą Chiny, Japonia i Korea Południowa.
Coraz większe zapotrzebowanie na sprzęt elektryczny ze strony rosnącej populacji krajów Azji i Pacyfiku to główny czynnik napędzający rozwój rynku powłok na tego typu sprzęt. W roku 2016 region ten dominował zarówno jeśli chodzi o produkcję, jak i popyt na urządzenia elektryczne (aż 53,5% całego światowego popytu). Na drugim miejscu uplasowała się wówczas Europa, zaś na trzecim – Ameryka Północna.
Zgodnie z prognozami w najbliższej przyszłości również ponad połowa produkcji sprzętu elektrycznego na świecie pochodzić będzie z Azji i Pacyfiku. Coraz lepsze warunki gospodarcze pozwalają stworzyć w Azji lepszą infrastrukturę dla badań i rozwoju oraz zwiększają liczbę inwestycji zagranicznych. Wzrost PKB w większości krajów azjatyckich – zarówno rozwijających się, jak i rozwiniętych – zwiększa natomiast popyt na elektryczne urządzenia codziennego użytku. A tym samym – na powłoki do ich zabezpieczenia.
Europa przoduje w małym sprzęcie kuchennym
Również Europa jednak odgrywa istotną rolę na światowym rynku sprzętu elektrycznego. Działają tu ważne firmy produkujące głównie małe urządzenia kuchenne, sprzęt do przygotowania posiłku czy zmywarki. W związku z tym także tutaj zapotrzebowanie na powłoki jest wysokie.
Ogółem jeśli chodzi o rodzaj produkowanego sprzętu, w analizowanym 2016 roku dominowały urządzenia do pielęgnacji osobistej – suszarki, maszynki do golenia, lokówki, prostownice, depilatory czy elektryczne szczoteczki do zębów. Stanowiły one aż 20,4% wszystkich produkowanych urządzeń elektrycznych. Na drugim miejscu znalazły się małe urządzenia kuchenne, takie jak czajniki elektryczne, ekspresy do kawy, blendery czy tostery (14,1%), zaś na trzecim – sprzęt do uzdatniania powietrza (11,9%).
Problemy z recyklingiem
Inne ważne czynniki wpływające na rozwój światowego rynku powłok na urządzenia elektryczne to ceny ropy naftowej oraz przepisy proekologiczne. Wiele materiałów stosowanych dziś powszechnie do produkcji powłok na sprzęt elektryczny nie ulega biodegradacji, a równocześnie nie nadaje się do recyklingu. Wprowadzane coraz częściej przepisy ograniczające ich wykorzystanie mogą być sporym wyzwaniem dla producentów powłok.
Tymczasem niższe obecnie ceny ropy naftowej powodują, że również koszt produkcji nieprzetworzonych tworzyw sztucznych jest niższy. A to oznacza mniejsze zainteresowanie materiałami z recyklingu. Lawirując między zmiennymi cenami ropy a coraz bardziej surowymi przepisami proekologicznymi, producenci muszą odnaleźć równowagę na rynku.
Źródło: coatingsworld.com