REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Czysty PTFE na Nitinolu – powłoki dla medycyny

Powłoki PTFE na narzędziach medycznych są bardzo użyteczne, mają bowiem niewielki współczynnik tarcia i ułatwiają wprowadzanie narzędzi do ciała. Niestety nanoszenie ich na Nitinol – stop powszechnie stosowany w medycynie – nastręcza sporo problemów. Wygląda jednak na to, że firmie Boyd Coatings Research udało się je rozwiązać.

PTFE powłoki dla medycyny

Fot. phalinn / Foter.com / CC-BY

Dzięki niewielkiej swobodnej energii powierzchniowej PTFE, czyli politetrafluoroetylen, ma niski współczynnik tarcia i dobre właściwości smarne. Nadaje się więc idealnie do powlekania narzędzi medycznych – ułatwia ich wprowadzanie do ciała i nie sprzyja osadzaniu się zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Problem z nanoszeniem go na Nitinol – stop niklu i tytanu z pamięcią kształtu, często stosowany w medycynie – polega na tym, że powłoki z PTFE ulegają sieciowaniu dopiero w temperaturze 700°F, tymczasem Nitinol nie jest odporny na tak wysokie temperatury.

Dotychczas, aby obejść ten problem, dodawano spoiwo, które utrzymywało PTFE na powierzchni i ulegało sieciowaniu w niższej temperaturze. Hybryda tego typu ma jednak dużo gorszy współczynnik tarcia – modyfikacja uderza więc w najważniejszą i najbardziej użyteczną z punktu widzenia zastosowań medycznych właściwość tego polimeru.

Wygląda jednak na to, że technolodzy Boyd Coatings Research znaleźli od dawna wyczekiwane rozwiązanie – opracowali technologię, która pozwala nanosić powłoki z czystego PTFE bez wpływu na właściwości podłoża. Daje to wytwórcom narzędzi medycznych cały szereg nowych możliwości.

Wcześniej w roku 2014 firma opracowała również warstwy PTFE w sześciu standardowych kolorach, z możliwością otrzymania innych odcieni na narzędziach medycznych. Przykłady narzędzi, na których tego typu powłoki mogą być stosowane, to prowadniki, trzpienie implantów zębowych oraz elementy typu hypotube do angioplastyki wieńcowej.

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA