REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Błękit egipski – starożytny pigment w nowoczesnych technologiach

Używany już 5000 lat temu niebieski pigment – błękit egipski – może się okazać nowym hitem w branży elektronicznej. Naukowcy odkryli, że można z niego uzyskać nanowarstwy do zastosowania na przykład w obrazowaniu medycznym lub w zdalnej kontroli sprzętów elektrycznych.

błękit egipski

Fot. Slantsixx (rgbstock.com)

Błękit egipski jest powszechnie uważany za najstarszy wytwarzany przez człowieka pigment. Już tysiące lat temu barwiono nim grobowce i posągi. Choć wywodzi się ze starożytnego Egiptu, był też wykorzystywany w innych rejonach świata – odkryto go na przykład na posągu bogini Iris w greckim Partenonie.

Jego zasadniczym składnikiem jest krzemian wapniowo-miedziowy i to właśnie on odpowiada za tak pożyteczne z punktu widzenia współczesnej elektroniki i medycyny właściwości. Rozpada się bowiem na warstewki tysiące razy cieńsze od ludzkiego włosa. Te natomiast emitują promieniowanie podczerwone zbliżone do tego wykorzystywanego przez narzędzia do obrazowania medycznego, piloty od telewizorów, zamki samochodowe i inne sprzęty.

Pigment ze starożytnych grobowców w połączeniu z technologią XXI wieku? Brzmi nieprawdopodobnie, ale być może już wkrótce ten oryginalny duet przestanie dziwić.

Źródło: PAP

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA