a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneŚcisła kontrola reakcji chemicznych w zasięgu ręki?

Ścisła kontrola reakcji chemicznych w zasięgu ręki?

Mimo zaawansowanych technologii, jakimi dziś dysponujemy, wciąż nie udało nam się znaleźć sposobu na ścisłe kontrolowanie reakcji chemicznych. Zmusić jedne cząsteczki, by reagowały ze sobą, a inne od tego powstrzymać? Póki co wydaje się to zupełnie poza naszym zasięgiem, ale grupa szwajcarskich i niemieckich naukowców udowodniła, że jest to jednak możliwe.

kontrola reakcji chemicznych

Fot. Wikimedia Commons

Ścisła kontrola reakcji chemicznych jest bardzo trudna, ponieważ cząsteczki złożonego związku mogą przybierać różne formy przestrzenne (konformacje). Formy te różnią się właściwościami elektrycznymi i mogą reagować z różnymi substancjami z różną szybkością. Mimo więc, że mamy do czynienia z tylko jednym związkiem, przewidzenie jak zachowa się w czasie reakcji wydaje się niemożliwe.

A jednak! Badacze ze szwajcarskiego Uniwersytetu Bazylejskiego oraz niemieckiego Center of Free-Electron Laser Science posegregowali cząsteczki ze względu na ich pola elektryczne i dzięki temu mogli zbadać zachowanie poszczególnych wyizolowanych izomerów (czyli form przestrzennych).

Badania z wykorzystaniem 3-aminofenolu wykazały, że jego forma cis reaguje z elektrycznie naładowanymi jonami wapnia dwukrotnie szybciej, niż forma trans. W ten sam sposób będzie można teraz zbadać i inne substancje, a pozyskaną wiedzę wykorzystać do syntezy zupełnie nowych cząsteczek. W dłuższej perspektywie – to szansa na udoskonalone formuły farb. Trzymamy więc kciuki, aby badania rozwinęły się w tym kierunku.

Artykuł opisujący doświadczenie opublikowano w czasopiśmie Science.

Źródło: european-coatings.com