a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweKolor, kształt, soft-touch – Bayer i wystrój auta

Kolor, kształt, soft-touch – Bayer i wystrój auta

Elegancki, a przy tym solidny i wytrzymały wystrój auta staje się obecnie coraz ważniejszy dla osób odwiedzających salony samochodowe. Odpowiedzią na oczekiwania klientów jest technologia DirectCoating/DirectSkinning, opracowana z udziałem Bayer MaterialScience. Dzięki niej wystarczy zaledwie jeden nieskomplikowany krok, żeby wyprodukować element z gotową powłoką poliuretanową.

Bayer soft-touch

Fot. lephafta (sxc.hu)

Do wyboru, do koloru

Proces DirectCoating/Direct Skinning jest prosty, tani i bardzo efektywny. Posługując się odpowiednią formą można uzyskać dowolny kształt elementu z wymarzoną powłoką – przezroczystą lub kolorową, matową lub błyszczącą, twardą, miękką lub przypominającą w dotyku piankę. Technologia umożliwia wytwarzanie dowolnej tekstury, wystarczy tylko użyć właściwej formy. Klient może więc swobodnie puścić wodze fantazji.

W dobrej formie

Cały proces dobrze prezentuje ilustracja. W pierwszej jego fazie termoplastyczny polimer jest wtryskiwany do zagłębienia w jednej części formy. Następnie druga część formy zostaje wymieniona na matrycę wyposażoną w płaską wnękę, do której trafia z kolei dwuskładnikowa farba poliuretanowa. Po zastygnięciu otrzymujemy element pokryty farbą, który możemy od razu poddać dalszej obróbce.

Fot. arch. Bayer MaterialScience

Kolor, tekstura, dotyk

Wytrzymałość i lekkość to zasługa materiału podłoża, ale walory estetyczne i miłe w dotyku wykończenie pozostają już działką powłoki. Farby Bayer są odporne na zarysowania i związki chemiczne, niektóre z nich mają zdolność samonaprawy. Prócz tego są dostępne w wielu odcieniach, teksturach i wariantach dotykowych (efekt soft-touch). Mogą być miękkie lub twarde, idealnie gładkie lub lekko szorstkie, a nawet przypominać w dotyku skórę (powłoka Bayflex®).

Technologia DirectCoating/Direct Skinning sprawiła, że wytwórcy nie muszą się już bać oryginalnych pomysłów klienta. Ten zaś może wreszcie sprawić sobie samochód swoich marzeń.

Źródło: Bayer MaterialScience