a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNagroda American Coatings Award 2018 za biopolimery

Nagroda American Coatings Award 2018 za biopolimery

Nagroda główna za najlepszą prezentację techniczną na tegorocznych targach American Coatings Show trafiła do Christiana Lengesa z DuPont. Jury doceniło zainspirowaną naturalnym procesem przeprowadzanym przez rośliny technologię polimeryzacji enzymatycznej, która pozwala nam uzyskać przyjazne środowisku biopolimery.

nagroda American Coatings Show American Coatings Award biopolimery

Fot. Rafixx / pixabay.com

Polimeryzacja enzymatyczna to polimeryzacja sacharozy, w wyniku której otrzymywane są polisacharydy. Te zaś, pod względem struktury będące biopolimerami, wykorzystać można do produkcji nowych, przyjaznych środowisku materiałów.

Jak przedstawiono w zwycięskiej prezentacji, uzyskany w ten sposób biopolimer może być też wykorzystany jako dodatek matujący dla powłok. Ale to nie wszystko. Polisacharydy są wielofunkcyjne – mogą również służyć do modyfikowania lepkości farby oraz pomóc w uzyskaniu właściwości tiksotropowych. Mikrostruktura polisacharydu pozwala bez problemu włączyć go w skład różnych żywic stosowanych jako spoiwo do farb.

nagroda American Coatings Award 2018 biopolimery

Od lewej: Monica G. Harvey (DuPont Industrial Biosciences), Sonja Schulte (Vincentz Network), Christian Lenges (DuPont Industrial Biosciences) oraz Steve Sides (American Coatings Association). Fot. Joe Chung

Zarówno odkrycie, jak i forma jego prezentacji wzbudziła duży entuzjazm wśród odbiorców, dlatego też to właśnie Christian Lenges oraz reprezentowany przez niego zespół DuPont Industrial Biosciences otrzymał główną nagrodę na tegorocznym American Coatings Show. Nagrodę American Coatings Award oraz sumę 2500 $ wręczyli Steve Sides z American Coatings Association oraz Sonja Schulte z firmy Vincentz Network (organizatora targów).

W poniższym wideo w przystępny sposób wyjaśnione zostały podstawy zwycięskiej technologii. Twórcy tłumaczą w nim, że otrzymane w procesie polimeryzacji enzymatycznej polisacharydy mogą posłużyć m.in. do produkcji elektroniki konsumenckiej, zabawek oraz opakowań.

Źródło: european-coatings.com