a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaEuropa szuka „zielonych” farb do drewna

Europa szuka „zielonych” farb do drewna

Drewno, choć jest najbardziej ekologicznym spośród wszystkich materiałów, jest również podatne na degradację i ataki szkodników. Do jego ochrony stosuje się dziś farby i lakiery na bazie rozpuszczalników, które szkodzą środowisku i naszemu zdrowiu. Jest jednak alternatywa – to lakiery i woski pochodzenia biologicznego. Nad tego typu technologiami pracuje właśnie kilka europejskich zespołów badawczych.

farby do drewna ekologia Europa

Fot. Anders Peter Photography / Foter.com / CC BY 2.0

W przeciwieństwie do PVC czy aluminium jest naturalnym surowcem. Nie jest produkowane z wydzieleniem do środowiska dwutlenku węgla, nie stanowi też źródła szkodliwych odpadów. Drewno byłoby cudownym materiałem, gdyby nie jego jedyny mankament – niska odporność. Pod wpływem wilgoci, ekstremalnych temperatur i silnego światła szybko ulega degradacji.

Do jego ochrony stosuje się najczęściej farby i lakiery na bazie oleju. Skutecznie zabezpieczają one podłoże, ale pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o ekologię. Wykończenie przekreśla więc to, co w drewnie najlepsze – jego naturalne pochodzenie i przyjazność środowisku.

Ekologiczne nanocząstki

Europejscy naukowcy pracują jednak intensywnie nad farbami i lakierami, które będą równie nieszkodliwe dla środowiska, jak samo drewno. Jedna z ich najnowszych propozycji, opracowana w ramach unijnego projektu Ecovarn, to formuła na bazie oleju roślinnego, wody i nieorganicznych nanocząstek. Mówi o niej Carlos del Castillo z firmy Inspiralia w Madrycie, koordynujący projekt Ecovarn:

Nanocząstki pomagają zachować strukturalną integralność powłoki i ułatwiają powstawanie silnych wiązań w jej obrębie. Otrzymujemy w ten sposób naturalne wykończenie, które jest wytrzymałe, a równocześnie świetnie się prezentuje. To połączenie, jakiego do tej pory nie było.

Lakier z wodorostów

Rozwinięciem programu Ecovarn jest projekt next1koat koordynowany przez Francisca Melero z Technical Research Centre of Furniture and Wood (CETEM) w hiszpańskiej Murcji. W ramach niego, jak wyjaśnia Melero, wykorzystywane są wodorosty rosnące u wybrzeży Irlandii i Szkocji. W serii reakcji chemicznych z biomasy powstają naturalne alkohole, z których uzyskać można przyjazne środowisku farby i lakiery.

Tego typu produkty nie tylko nie szkodzą środowisku, ale i są bezpieczniejsze dla stolarzy i dla klientów. Są to bowiem formuły wodorozcieńczalne. Obecnie natomiast pracownicy firm meblarskich korzystający z konwencjonalnych farb i lakierów muszą pracować wentylowanych pomieszczeniach i nosić maski ochronne, ponieważ jako rozpuszczalnik dla tego typu produktów wykorzystywany jest toksyczny toluen.

Niestraszne szwedzkie mrozy!

Kolejny projekt unijny poświęcony drewnu nosi nazwę Winterthax. W ramach niego słoweńska firma M Sora, wytwórca ram okiennych z miasta Žiri, pracuje od kilku lat wraz z Uniwersytetem w Lublanie nad izolującymi ramami okiennymi, wykonanymi z modyfikowanego termicznie drewna. Skutecznie zapobiegają one uciekaniu ciepła, przewyższając pod tym względem wiele plastikowych i aluminiowych ram dostępnych dziś na rynku.

Obecnie naukowcy pracują nad naturalnym woskiem do pokrycia ramy w celu wydłużenia jej czasu życia. Jak mówi dr Aleš Ugovšek, manager projektu, wosk nanoszony jest metodą zanurzeniową, która zapewnia najlepszą penetrację struktury drewna. Powstałe wykończenie jest wysoce hydrofobowe i odporne na ataki insektów i grzybów.

Wpływ wosku na długość życia modyfikowanego termicznie drewna testowany jest w pięciu ośrodkach w Europie. Jak mówi dr Ugovšek, największym wyzwaniem okazał się jak do tej pory surowy klimat szwedzki. Ekstremalnie niskie temperatury zdążyły tam już zniszczyć część sprzętu pomiarowego, ale zabezpieczone ramy okienne wciąż pozostają bez zarzutu.

Źródło: european-coatings.com