a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaEcovarn opracowuje farby wodorozcieńczalne do drewna

Ecovarn opracowuje farby wodorozcieńczalne do drewna

Jak wiadomo, farby rozpuszczalnikowe nie służą środowisku. Ich wodorozcieńczalne odpowiedniki mają jednak szereg wad, które zniechęcają do ich stosowania. Aby przełamać ten schemat i opracować uniwersalną, zgodną z normami, odporną na warunki atmosferyczne i dostosowaną do wymagań przemysłu wodorozcieńczalną farbę do drewna powstał projekt Ecovarn.

Ecovarn

fot. Splendidimages (stockfreeimages.com)

W ramach programu Ecovarn europejskie firmy i jednostki badawcze szukają sposobów, by nadać farbom wodorozcieńczalnym większą trwałość i funkcjonalność. Wszystkie chwyty dozwolone – w badania angażuje się więc nanotechnologie, odnawialne surowce i cały szereg innowacyjnych technik i środków chemicznych. Cele? Powłoki, którym niestraszne tarcie i zarysowania, a do tego odpychają brud. I oczywiście są w pełni zgodne z unijnymi rozporządzeniami ograniczającymi zawartość LZO.

Nie ulega wątpliwości, że przedsięwzięcie to jest potrzebne – przemysł drzewny w Europie to prawie 230 mld euro i 380 tysięcy funkcjonujących przedsiębiorstw. Jego największymi sektorami jest meblarski i budowlany (razem 68% całej branży), i właśnie ich potrzebom służy program Ecovarn.

Sam segment meblarski wart jest 115 mld euro i angażuje 155 tysięcy firm. W 2006 roku meble drewniane stanowiły w Europie 63% wszystkich sprzedanych, zaś mniej więcej połowa z nich może być produkowana z wykorzystaniem technologii opracowywanych przez Ecovarn. W drewnianych elementach budowlanych specjalizuje się natomiast 110 tysięcy europejskich przedsiębiorstw. Elementy te to przede wszystkim drzwi, okna i parkiety, a także budynki w całości zbudowane z drewna. Tutaj również ekologiczne lakiery mają szerokie pole do popisu.

Produktów do malowania drewna sprzedaje się więc dużo (w 2008 roku w Europie ich produkcja osiągnęła ponad 400 tysięcy ton), ale niestety 80% z nich to wciąż tradycyjne produkty rozpuszczalnikowe. Wysiłek podjęty przez uczestników Ecovarn ma pomóc znacznie zredukować tę liczbę, a przy okazji zaoszczędzić prawie 50 mln euro.

Rezultaty, podsumowane na spotkaniu kończącym projekt, są bardzo obiecujące. Oby tak dalej, a skuteczna i w pełni ekologiczna ochrona drewna stanie się wreszcie rzeczywistością.

Firmy i organizacje, które zdecydowały się wziąć udział w projekcie Ecovarn:
Confemadera
Pasyvex
Lesarski grozd
ICSAM
RBE
Stilles
Albamobel
Tecnologias Avanzadas Inspiralia
Institucio Tecnologico de Aragon
Fraunhofer Institut

Źródło: Ecovarn