a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweLakiery samochodowe do 2025 – raport GMI

Lakiery samochodowe do 2025 – raport GMI

Czasy, gdy samochód był towarem dostępnym tylko dla nielicznych, mamy już dawno za sobą. Liczba aut na całym świecie szybko rośnie, a więc i producenci lakierów mają powody do zadowolenia. Zgodnie z nowym raportem Global Market Insights rynek lakierów samochodowych do roku 2025…

lakiery samochodowe raport GMI

Fot. Free-Photos / pixabay.com

…osiągnie wartość ponad prawie 25 mld €. Oznacza to, że w latach 2019-2025 będzie rósł w tempie ok. 8% rocznie.

Więcej aut, więcej stłuczek, więcej napraw

Po światowych drogach porusza się coraz więcej samochodów. Nasze zarobki rosną, ceny aut stają się przystępne, a my potrzebujemy coraz większej mobilności. Na zakup własnego pojazdu decydujemy się więc coraz częściej. W dodatku dużo chętniej niż kiedyś sięgamy po nowe samochody zamiast używanych, a to sprzyja branży farb i lakierów.

Także w sektorze pojazdów o dużej ładowności obserwuje się dynamiczny wzrost, ze względu na coraz większą liczbę aktywności handlowych i konieczność transportu towarów. Z drugiej strony – większa liczba aut to również większa liczba stłuczek i napraw lakierniczych, dzięki czemu i producenci lakierów mają pełne ręce roboty.

Samochód inny niż wszystkie

Nie chodzi jednak tylko o ilość. Każdy z nas w dzisiejszym świecie chce się wyróżniać, coraz ważniejszym trendem jest więc personalizacja, dostosowanie wyglądu auta ściśle do wymagań klienta. A to wymaga specjalistycznych lakierów.

W modzie są między innymi pigmenty w postaci aluminiowych płatków, które zapewniają efektowny połysk i różne efekty w zależności od kąta patrzenia. Na drugim biegunie są matowe wykończenia o szorstkiej teksturze. Eleganckie i nietypowe, doskonale podkreślają oryginalny design samego pojazdu.

Estetyka i ochrona

Oprócz estetyki liczy się także, rzecz jasna, funkcjonalność. Farby i lakiery są stosowane na samochodach nie tylko dla ich pięknego wyglądu, ale również dla ochrony przed czynnikami zewnętrznymi i korozją. Dużą popularnością cieszą się powłoki elektroforetyczne zabezpieczające karoserię przed rdzewieniem, a także charakteryzujące się dużą wgłębnością i niższymi temperaturami sieciowania.

Klienci zwracają coraz większą uwagę na produkty zapewniające wytrzymałość, ale również ochronę przed promieniowaniem UV, trwały kolor, a także właściwości specjalne, jak superhydrofobowość. Producenci lakierów wchodzą w strategiczne współprace, aby móc zaoferować innowacyjne, konkurencyjne produkty (jak choćby BASF z firmą Sirrus).

„Zielone” proszki i lakiery wodne

Nie bez znaczenia jest również ekologia, ze względu na wprowadzane zwłaszcza w Europie i Stanach Zjednoczonych przepisy. Dzisiejsze lakiery muszą mieć jak najmniejszy wpływ na środowisko, dlatego do głosu dochodzą lakiery o niskiej emisji LZO.

To sprzyja produktom wodorozcieńczalnym, które są też wybierane ze względu na niższą cenę oraz dobrą ochronę, jaką dziś już zapewniają. Ich zalety to również wysoka odporność na chemikalia oraz niska temperatura przetwarzania. Ze względu na dobry stosunek jakość/cena, precyzję wykończenia, przyjazność środowisku oraz łatwą aplikację chętnie wybierane są także farby proszkowe.

Produkcja rośnie w Europie i Azji

Zgodnie z raportem rynek europejski trzyma się mocno – produkcja aut w takich krajach jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania idzie pełną parą. W tutejszych laboratoriach są również prowadzone ważne prace rozwojowo-badawcze. Liczba aut rośnie także w Azji ze względu na poprawę warunków ekonomicznych. Światowi giganci farbiarscy chętnie inwestują w tej części świata – zwłaszcza w Chinach.

300-stronicowy raport obejmuje 24 kraje z całego świata, w tym Polskę. Więcej na jego temat na stronie Global Market Insights.

Źródło: european-coatings.com, Global Market Insights