a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiTopowe kolory farb ściennych w 2022 – sondaż Fixr.com

Topowe kolory farb ściennych w 2022 – sondaż Fixr.com

Branżowy portal Fixr.com opublikował wyniki swojego najnowszego sondażu, dotyczącego trendów w kolorystyce farb ściennych. Z odpowiedzi projektantów wynika, że w obecnych niespokojnych czasach do głosu dochodzą przede wszystkim ciepłe odcienie neutralne oraz… zieleń.

Co roku portal Fixr.com pyta branżowych influencerów oraz czołowych projektantów o najważniejsze ich zdaniem trendy w kolorystyce farb ściennych. Nie inaczej było tym razem. O opinię poproszono 64 ekspertów. Każdy z nich miał wybrać m.in. najpopularniejsze palety kolorystyczne do wnętrz, hity sprzedażowe, oraz najchętniej wybierane odcienie do salonu czy sypialni.

Top kolory w pigułce

Co najbardziej rzuca się w oczy w tegorocznych wyborach respondentów? Przede wszystkim powrót ciepłych, ziemistych barw, a także organicznych zieleni. Podobne zestawy są w stanie wyczarować spokojny, a zarazem tchnący świeżością wystrój.

Najpopularniejszą paletę do wnętrz według ekspertów tworzą w tym roku ciepłe barwy neutralne, kolory ziemi oraz neutralne odcienie w towarzystwie wyrazistych akcentów. Najlepszym sposobem na wprowadzenie koloru do mieszkania w tym sezonie według respondentów będą tkaniny.

Najpopularniejsze palety kolorystyczne 2022. Fot. Fixr.com

Wyborem numer jeden w przypadku salonów i sypialni jest zieleń – szałwia. Zielone motywy królować będą również na najmodniejszych w tym roku tapetach. Przestrzenią zaś, gdzie tapety będą najchętniej używane będą… damskie toalety.

Jeśli planujemy sprzedaż domu, najlepiej przemalować go – zarówno z zewnątrz, i wewnątrz – na biel lub złamaną biel. W przypadku drzwi wejściowych natomiast królować ma kolor czarny, który na jasnym tle tworzy miły dla oka kontrast, ciemnemu zaś dodaje głębi.

Najpopularniejsze palety – odejście od szarości

W pytaniu o najpopularniejsze palety kolorystyczne 66% respondentów postawiło na ciepłe odcienie neutralne. Barwy ziemi wybrało 59% z nich, zaś farby neutralne z odrobiną koloru otrzymały 52% głosów.

Pokazuje to przemianę, jaka dokonała się w ostatnich latach w odcieniach farb do wnętrz. Przez wiele lat najchętniej wybieraną opcją był szary, jednak klienci zaczęli stopniowo od niego odchodzić w kierunku cieplejszych barw, pozostając w sferze neutralności. Jak wyjaśnia projektantka Patti Johnson:

Właściciele domów i mieszkań chcą uciec od szarości, ale nie są jeszcze gotowi, by zanurzyć się w kolorze. Dlatego proponujemy ścianę akcentową – jako sposób na łagodne przejście.

Ściana akcentowa pozwala wprowadzić do wnętrza całą gamę odcieni przy równoczesnym zachowaniu neutralności wnętrza. Dlatego to bezpieczna i chętnie wybierana opcja.

Najchętniej wybierane sposoby, wy wprowadzić do wnętrza więcej barw. Fot. Fixr.com

Co ciekawe jednak, jak widać na powyższej grafice, dna pytanie, w jakiej formie ich zdaniem klienci będą najchętniej wprowadzać kolor do wnętrz swoich domów, 55% respondentów odpowiedziało, że za pomocą tkanin, 42% postawiło na malowanie całych pomieszczeń, zaś 39% – na tapety w całym pomieszczeniu. Jedynie 14% badanych wybrało w tym wypadku „bezpieczną” ścianę akcentową.

Szałwia do salonu i sypialni

Kolejny ważny trend to wspomniane już zielenie. Potwierdzają to m.in. Kolory Roku 2022 Benjamin Moore i Minwax.

Zielony jest postrzegany jako kolor wzrostu, zdrowia i dobrego samopoczucia. Przywodzi również skojarzenia ze środowiskiem i wszechobecną dziś ekologią. Jak przewiduje jedna z uczestniczek sondażu, projektantka Karen Otto, właściciele domów i mieszkań w najbliższym czasie będą chcieli „przywrócić świat natury, spokój i wyciszenie w swoim domu”.

Najpopularniejsze kolory farb do salonu. Fot. Fixr.com

Nie dziwi więc, że na pytanie o przewidywany najpopularniejszy kolor ścian w salonie aż 53% badanych odpowiedziało, że będzie nim szałwia. To ciepła zieleń z domieszką żółci, która dzięki temu dobrze komponuje się z ciepłymi odcieniami neutralnymi. Drugim najczęstszym wyborem była złamana biel (48%), trzecim zaś – kolor kremowy (46%).

Szałwia cieszyła się też największą popularnością wśród kolorów do sypialni (48%). Na drugim miejscu znalazł się tu kremowy (38%), zaś na trzecim – szarobrązowy taupe (30%). Sypialnia, jako przestrzeń bardziej prywatna niż salon, jest dobrym miejscem do kolorystycznych eksperymentów. Delikatna zieleń sprawdzi się tu zaś tym bardziej, że redukuje stres i sprzyja wyciszeniu.

Najpopularniejsze kolory farb do sypialni. Fot. Fixr.com

Biel – magnes na kupców

Na koniec autorzy sondażu zapytali projektantów o kolory drzwi wejściowych oraz odcienie, które zrobią najlepsze wrażenie na potencjalnych kupcach. W przypadku drzwi najczęściej typowanym przez ekspertów kolorem w tym roku okazał się czarny (56%). 36% respondentów postawiło na naturalne odcienie drewna, zaś 22% – na królewski błękit.

Czerń dobrze współgra praktycznie z każdym kolorem fasady – stanowi wyrazisty akcent na tle bieli, zaś w przypadku zieleni, błękitu czy czerwieni dodaje głębi. Pozostałe dwa najpopularniejsze typy dają już nieco mniejsze możliwości i najlepiej sprawdzą się w projektach w określonym stylu.

Najpopularniejsze kolory drzwi frontowych. Fot. Fixr.com

Najbardziej jednogłośni eksperci są w kwestii odcieni, które „sprzedadzą” dom – jeśli szukamy kupca, według 81% z nich najlepiej przemalować wnętrze na biało lub kremowo. Na odległym drugim miejscu z wynikiem 36% znalazły się ciepłe odcienie neutralne, na trzecim zaś – szarości (tylko 14%). Jeśli chcemy dodać wnętrzu charakteru, sprawdzą się kolorowe tkaniny (poduszki, obicia, zasłony), jednak potencjalnemu kupcowi łatwiej będzie wyobrazić sobie swoje meble i sprzęty w czystym, jasnym wnętrzu.

W przypadku fasady 58% ekspertów doradza biel. Na drugim miejscu uplasowała się natomiast złamana biel, która wyraźnie zyskała na popularności w stosunku do ubiegłego roku – z 25% aż do 41%. Obydwie opcje sprawią, że dom wyglądał będzie świeżo, czysto i jak nowy, bez względu na swój wiek.

Kolory elewacji, które zrobią najlepsze wrażenie na potencjalnych kupcach. Fot. Fixr.com

Źródło: Fixr.com