a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiNajmodniejsze kolory farb 2021 według Fixr.com

Najmodniejsze kolory farb 2021 według Fixr.com

Portal Fixr.com zdradza, jakie trendy kolorystyczne w wystroju wnętrz są najmodniejsze w obecnym, kolejnym pandemicznym sezonie. Swoimi spostrzeżeniami na ten temat – w oparciu o wybory swoich klientów – podzieliło się sześćdziesięciu ośmiu projektantów.

najmodniejsze kolory farb 2021 Fixr.com

Fot. arch. Fixr.com

Informacje zawarte w tegorocznym raporcie trendów Fixr.com są szczególnie ciekawe w kontekście zeszłorocznego wybuchu pandemii. Jak ostatnie wydarzenia wpłynęły na dobór odcieni? I jakie kolory pomogą nam wyjść z kryzysu?

Domowa forteca

Zdecydowana większość ekspertów – 81% – stwierdziła, że domowa kwarantanna miała duży wpływ na wybory kolorystyczne klientów w minionym roku. Kiedy życie szkolne i zawodowe przeniosło się do domu, zaczęliśmy zwracać większą uwagę na nasze domowe otoczenie. Pat Valentine Ziv ze stowarzyszenia American Society of Interior Designers komentuje:

Wszyscy jesteśmy w trakcie procesu przystosowania się i to jeszcze potrwa – dopóki nie odnajdziemy nowego stanu normalności. Dom stał się naszą fortecą, naszym miejscem zabawy i pracy, naszym schronieniem. Miejscem, w które chcemy inwestować, by pogłębić nasze doświadczenie wspólnoty.

Fixr_infografika_pandemia

Nie bez znaczenia był również fakt, że w warunkach domowej kwarantanny wielu klientów zdecydowało się wreszcie na remont, który wcześniej długo odkładali. Potwierdzeniem tego jest wyraźny wzrost sprzedaży farb dekoracyjnych w ubiegłym roku.

Ciepło, kolor i roślinność

Przez kilka ostatnich lat zarówno na ścianach wewnętrznych jak i elewacjach dominowały różne odcienie szarości. Obecnie jednak – po długich tygodniach spędzonych w domowej kwarantannie i społecznej izolacji – klienci są spragnieni kolorów.

Dlatego też palety dla wnętrz wybrane przez ekspertów są barwne i ciepłe. 54% ekspertów biorących udział w badaniu postawiło na odcienie neutralne z odrobiną koloru, 50% na ciepłe odcienie neutralne, zaś 46% na barwy ziemi.

Fixr_infografika_2_palety

W reakcji na zwiększone zainteresowanie roślinami domowymi w paletach kolorystycznych pojawiły się też roślinne inspiracje – różne odcienie zieleni. 41% ekspertów potwierdziło, że ich klienci zaczynają wykorzystywać „roślinne” palety kolorystyczne, zaś 21% ocenia, że odcienie te będą wykorzystywane w roli akcentów. Różne odcienie zieleni uzyskały m.in. zaskakująco wysoki wynik 21% w przypadku preferowanych kolorów kuchni.

Fixr_infografika_rosliny

Kolory Roku i odcienie mebli

Co roku czołowi producenci farb wybierają własne Kolory Roku. Spośród Kolorów Roku 2021 jako najchętniej wybierany odcień grupa 53% ekspertów oceniła Kolor Roku 2021 Benjamin Moore – niebieski Aegean Teal. 43% postanowiło natomiast na Urbane Bronze, Kolor Roku 2021 Sherwin-Williams.

Wybory te dobrze współgrają z wytypowanymi przez projektantów paletami. Aegean Teal może być bowiem wykorzystany jako odrobina koloru ożywiająca neutralne tło, zaś Urbane Bronze to ciepły, naturalny odcień neutralny.

Fixr_infografika_Kolory_Roku

Z wyborem palet korespondują również decyzje klientów dotyczące odcieni mebli. 36% projektantów oceniło, że ich klienci preferują obecnie jasne, naturalne kolory, zaś ogółem jasne barwy uzyskały wynik 24%. Meble w takich odcieniach dobrze komponują się z kolorami neutralnymi na ścianach, tworząc tło dla ewentualnych akcentów w mocniejszych barwach.

Fixr_infografika_3_meble

Kolor w domowym biurze

Zgodnie z badaniem Pew Research Center liczba osób pracujących z domu w minionym roku znacząco wzrosła – do 71% w porównaniu z wartością 20% w poprzednich latach. Domowe biuro zyskało więc nagle ogromne znaczenie. Eksperci nie byli jednak zgodni, jaki odcień sprawdzi się w jego przypadku najlepiej.

Fixr_infografika_home_office

24% postawiło na złamaną biel, jednak dalsze trzy najpopularniejsze odcienie uzyskały bardzo zbliżone wyniki – 18% projektantów wybrało granatowy, 16% zielony/niebieski, zaś 15% niebieski/szary. Brak zdecydowanych faworytów jednak nie dziwi, biorąc pod uwagę, że wiele osób nie posiada osobnego pomieszczenia pełniącego rolę gabinetu, a w roli domowego biura wykorzystuje przestrzeń pełniącą też inne funkcje (pokoju dziennego, jadalni czy nawet sypialni). Liczy się też fakt, że domowe miejsce do pracy nabrało znaczenia stosunkowo niedawno, trendy kolorystycznie nie zdążyły się więc jeszcze wykrystalizować.

Kolor lekiem na stres

Zgodnie z przeprowadzonymi w USA sondażami moment wejścia w kolejny rok pandemii był dla nas najbardziej stresującym jej momentem od czasu wybuchu w marcu 2020. Dlatego tak ważne jest obecnie otoczenie się wyciszającymi, podnoszącymi na duchu barwami.

W tej roli świetnie sprawdza się niebieski, znany ze swojego uspokajającego działania. Nic więc dziwnego, że postawiło na niego aż 48% projektantów. Zielony – inny wyciszający odcień, zyskujący na popularności także ze względu na motywy roślinne – uplasował się na mimo wszystko odległym drugim miejscu z wynikiem 16%. Trzecie miejsce z 13% należało zaś do bieli.

Fixr_infografika_personal_space

W nowej, pandemicznej i postpandemicznej rzeczywistości towarzyszyć będą nam więc najprawdopodobniej ciepłe odcienie neutralne oraz uspokajające błękity i zielenie. To one pomogą nam wyczarować w naszym domu ciepłą, wygodną i przytulną przestrzeń, jakiej obecnie tak bardzo potrzebujemy. Warto śledzić również nowe trendy, które zrodzą się w tych niepewnych warunkach.

Źródło: Fixr.com, infografiki: Fixr.com