a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiFarby dekoracyjne w Polsce zanotowały wzrosty

Farby dekoracyjne w Polsce zanotowały wzrosty

Jak donosi Polski Związek Producentów Farb i Klejów, branża farb ma powody do zadowolenia. Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych – stanowiących największy segment rynku – wzrosła r/r o 6,2%, do ponad 2,38 mld PLN w 2020 r. Dynamika ta była wyższa w porównaniu z rokiem 2019, kiedy wynosiła 4,3%.

farby dekoracyjne w Polsce wzrosty 2020

Fot. jtpatriot / pixabay.com

W czasie pierwszego lockdownu Polacy chętnie rozpoczynali remonty. Drugi kw. 2020 mierzony r/r to wzrost aż o 14%. Zwiększył się także wolumen sprzedanych farb liczony w litrach – o 3.4 % w 2020 (-1.6% w 2019). Jednocześnie utrzymuje się trend rosnącej premiumizacji i marżowości farb dekoracyjnych.

Rok 2020 sezonem na remonty

Na wyniki branży farb dekoracyjnych w Polsce w roku 2020 wpłynęły dwa współistniejące czynniki. Po pierwsze – w czasie lockdownu Polacy chętniej decydowali się na remonty mieszkań i domów. Po drugie – decyzja rządu o pozostawieniu otwartych marketów budowalnych umożliwiła dokonanie niezbędnych zakupów. I to właśnie produkty DIY (z ang. do-it-yourself) sprzedawały się najlepiej. Jak komentuje Bartłomiej Ślązak, Dyrektor Zarządzający PZPFiK:

Wyzwaniem dla farb dekoracyjnych może okazać się rok 2021 oraz kolejne lata. Spodziewamy się korekty. W zeszłym roku zamknięcie w domach przyspieszyło decyzje o remontach, w tym roku raczej już tak nie będzie. Zatem być może wolumen spadnie, ale sądzę, że utrzyma się trend premiumizacji, czyli kupowania produktów z wyżej półki. Ilościowo więc możemy się spodziewać spadku, ale wartościowo – wzrostu.

PZPFiK wskazuje także, że pomimo zawirowań na całym rynku pandemia w stosunkowo niewielkim stopniu odbiła się na budownictwie. Problemy odnotowały natomiast sektory farb dla przemysłu czy automotive.

Dane o rynku

Powyższe dane, zaprezentowane przez Polski Związek Producentów Farb i Klejów, pochodzą z panelu badawczego sell-in prowadzonego przez PZPFiK i GFK Polonia. Dla porównania Związek zaprezentował również wartość sprzedaży farb dekoracyjnych w Polsce w latach 2014–2020:

Polski Związek Producentów Farb i Klejów farby dekoracyjne w Polsce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: PZPFiK