REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Jednak PPG. Amerykański koncern przejmie Tikkurilę

Zaledwie dwa tygodnie po złożeniu oferty kupna Tikkurili firma AkzoNobel ogłosiła, że wycofuje się jako potencjalny kupiec fińskiej firmy. Decyzja została podjęta po tym, jak PPG, drugi wielki koncern walczący o przejęcie Tikkurili, zwiększył swoją ofertę.

Tikkurila PPG

Fot. arch. Tikkurila

W krótkim oświadczeniu zarząd AkzoNobel powiadomił, że w związku z konkurencyjną, wyższą ofertą kupna Tikkurili wycofuje się z walki o fińską firmę. Ostatecznie koncern PPG zaoferował kwotę 34 € za akcję i to ta stawka okazała się decydująca.

PPG zapłaci więcej, niż zakładano

Rywalizacja z holenderskim koncernem sprawiła, że transakcja będzie kosztować PPG dużo więcej, niż początkowo zakładano – w sumie producent zapłaci za Tikkurilę ponad 1,5 mld €. Jak komentuje Michael McGarry, dyrektor generalny PPG:

Nasza podwyższona oferta to efekt pogłębionej analizy potencjalnych korzyści wynikających z transakcji oraz silnego przekonania o wartości, jaką może przynieść połączenie obydwu firm.

Thierry Vanlancker, dyrektor generalny AkzoNobel, wyjaśnił, że jego firma ma jasne priorytety, jeśli chodzi o alokację kapitału. W świetle konkurencyjnej oferty zamierzone przejęcie Tikkurili stało się już mniej korzystną opcją względem udziałowców i innych interesariuszy.

Planowane zamknięcie transakcji

Koncern PPG ogłosił, że doszedł do porozumienia w sprawie przejęcia Tikkurili, w grudniu ubiegłego roku. Zanim jednak transakcja została sfinalizowana, z alternatywną, wyższą ofertą 31,25 € za akcję wystąpił AkzoNobel. Sprawę ostatecznie rozstrzygnęło podwyższenie oferty przez PPG. Transakcja ma zostać zamknięta w marcu lub na początku kolejnego kwartału.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA