a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneAkzoNobel składa alternatywną ofertę kupna Tikkurili

AkzoNobel składa alternatywną ofertę kupna Tikkurili

Koncern AkzoNobel postanowił zawalczyć z PPG o przejęcie fińskiej Tikkurili. Holenderski koncern złożył ofertę kupna w wysokości 31,25 € za akcję, co daje w sumie kwotę 1,4 mld €. To o 12,6% więcej, niż proponuje amerykański gigant.

AkzoNobel Tikkurila

Fot. arch. Tikkurila

Okazuje się, że w sprawie przejęcia Tikkurili nic nie jest jeszcze przesądzone. Choć w grudniu PPG ogłosił dojście do porozumienia w sprawie zakupu firmy, pojawiły się inne, alternatywne oferty, które mogą okazać się korzystniejsze i zostaną rozważone przez zarząd.

Połączenie zbudowane na europejskim dziedzictwie

Po grudniowym ogłoszeniu przez PPG porozumienia w sprawie przejęcia akcji Tikkurili zarząd fińskiego koncernu otrzymał alternatywną ofertę między innymi od firmy Hempel. Wskutek tego 5 stycznia PPG podniosło swoją pierwotną ofertę, 25 € za akcję, do 27,75 €. Propozycja została zaakceptowana jako najkorzystniejsza w owym czasie. Do rywalizacji włączył się jednak również holenderski AkzoNobel. Jak komentuje Thierry Vanlancker, dyrektor generalny AkzoNobel:

Naturalne połączenie AkzoNobel i Tikkurili byłoby zbudowane na wiekach doświadczenia i wspólnym europejskim dziedzictwie, co stworzyłoby dużą wartość dla klientów, pracowników i udziałowców. Skombinowanie naszych ofert zapewniłoby klientom szerszą gamę innowacyjnych produktów i usług, w tym najbardziej przyjaznych środowisku technologii farb i powłok.

Oprócz korzystnej oferty finansowej AkzoNobel proponuje również sprzedaż firmie Hempel konkurencyjnych w stosunku do Tikkurili marek swoich farb dekoracyjnych w krajach nordyckich i bałtyckich. Zapewnia też, że kultura nordycka i silna obecność Tikkurili w Finlandii znajdą odbicie w przyszłej organizacji firmy – w planach są duże inwestycje w rejonie Morza Bałtyckiego, które pomogłyby Tikkurili rozwinąć skrzydła.

Oferta zostanie rozważona

Zarząd Tikkurili zapowiada rozważenie oferty AkzoNobel. Podkreśla równocześnie, że jej otrzymanie nie jest w żaden sposób wiążące, a sama oferta przed ewentualną akceptacją spełnić musi jeszcze szereg warunków.

Źródło: AkzoNobel, Tikkurila