REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

AkzoNobel składa alternatywną ofertę kupna Tikkurili

Koncern AkzoNobel postanowił zawalczyć z PPG o przejęcie fińskiej Tikkurili. Holenderski koncern złożył ofertę kupna w wysokości 31,25 € za akcję, co daje w sumie kwotę 1,4 mld €. To o 12,6% więcej, niż proponuje amerykański gigant.

AkzoNobel Tikkurila

Fot. arch. Tikkurila

Okazuje się, że w sprawie przejęcia Tikkurili nic nie jest jeszcze przesądzone. Choć w grudniu PPG ogłosił dojście do porozumienia w sprawie zakupu firmy, pojawiły się inne, alternatywne oferty, które mogą okazać się korzystniejsze i zostaną rozważone przez zarząd.

Połączenie zbudowane na europejskim dziedzictwie

Po grudniowym ogłoszeniu przez PPG porozumienia w sprawie przejęcia akcji Tikkurili zarząd fińskiego koncernu otrzymał alternatywną ofertę między innymi od firmy Hempel. Wskutek tego 5 stycznia PPG podniosło swoją pierwotną ofertę, 25 € za akcję, do 27,75 €. Propozycja została zaakceptowana jako najkorzystniejsza w owym czasie. Do rywalizacji włączył się jednak również holenderski AkzoNobel. Jak komentuje Thierry Vanlancker, dyrektor generalny AkzoNobel:

Naturalne połączenie AkzoNobel i Tikkurili byłoby zbudowane na wiekach doświadczenia i wspólnym europejskim dziedzictwie, co stworzyłoby dużą wartość dla klientów, pracowników i udziałowców. Skombinowanie naszych ofert zapewniłoby klientom szerszą gamę innowacyjnych produktów i usług, w tym najbardziej przyjaznych środowisku technologii farb i powłok.

Oprócz korzystnej oferty finansowej AkzoNobel proponuje również sprzedaż firmie Hempel konkurencyjnych w stosunku do Tikkurili marek swoich farb dekoracyjnych w krajach nordyckich i bałtyckich. Zapewnia też, że kultura nordycka i silna obecność Tikkurili w Finlandii znajdą odbicie w przyszłej organizacji firmy – w planach są duże inwestycje w rejonie Morza Bałtyckiego, które pomogłyby Tikkurili rozwinąć skrzydła.

Oferta zostanie rozważona

Zarząd Tikkurili zapowiada rozważenie oferty AkzoNobel. Podkreśla równocześnie, że jej otrzymanie nie jest w żaden sposób wiążące, a sama oferta przed ewentualną akceptacją spełnić musi jeszcze szereg warunków.

Źródło: AkzoNobel, Tikkurila

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA