a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiRanking European Coatings: Śnieżka o oczko wyżej

Ranking European Coatings: Śnieżka o oczko wyżej

Portal European Coatings opublikował swój coroczny ranking 25 największych producentów farb w Europie. Po raz kolejny na liście znalazła się polska Śnieżka, i to na wyższej pozycji niż rok wcześniej.

W rankingu tradycyjnie znalazły się jedynie firmy z siedzibą w Europie, a pod uwagę wzięta została jedynie sprzedaż oddziałów farb i powłok. Dlatego w związku z ostatnimi przejęciami na rynku część producentów musiała zostać usunięta z listy.

Trzej nieobecni

Z listy zniknęło trzech dużych graczy na europejskim rynku. Pierwszy z nich to francuski koncern Cromology, który co roku znajdował się w czołówce listy pod względem sprzedaży. Jesienią ubiegłego roku przejęcie firmy ogłosił japoński Nippon Paint.

W rankingu nie pojawiły się tym razem także Tikkurila i Wörwag. Fińska Tikkurila w ubiegłym roku zajęła 7. miejsce, zaś niemiecki Wörwag – 18. Obydwie firmy przeszły w ręce amerykańskiego koncernu PPG. Zakup Wörwag ogłoszony został w styczniu, zaś Tikkurili – ostatecznie w lutym.

Sprzedaż wzrosła

Większość producentów z listy zwiększyło w ubiegłym roku swoją sprzedaż w stosunku do roku 2020. Spadek przychodów ze sprzedaży odnotowały jedynie dwie firmy. Jedną z nich jest Śnieżka, która mimo to znalazła się na 22. miejscu – wyższym o jedno oczko, niż w zeszłym roku.

Łączna suma przychodów ze sprzedaży wszystkich 25 firm wyniosła ponad 24 mld € – była więc wyższa zarówno niż w pandemicznym roku 2020 (22,36 mld €), jak i w roku 2019 (23,53 mld €). Jak jednak podkreślają twórcy rankingu, nie sposób jednoznacznie porównać tych liczb – poszczególnie firmy uległy w ostatnich latach znacznym transformacjom, duże znaczenie miały również korekty cen.

Najnowszy ranking wygląda następująco:

Źródło: european-coatings.com