REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Ranking European Coatings znów z polskim akcentem

W tegorocznym zestawieniu 25 największych producentów farb w Europie, przygotowanym przez portal European Coatings, nie zanotowano znaczących przesunięć w stosunku do poprzednich lat. Cieszyć jednak może powrót na listę polskiej Śnieżki.

ranking European Coatings

Fot. mohamed_hassan / pixabay.com

Tegoroczny ranking nie różni się mocno w stosunku do zeszłorocznego – w pierwszej dziesiątce znalazły się te same firmy, co w roku ubiegłym. Większych zmian spodziewać się należy w przyszłym roku, po raz ostatni bowiem widzimy na liście fińską Tikkurilę i niemiecki Wörwag. Obaj producenci zostali kupieni przez amerykański koncern PPG.

Wyraźny wpływ pandemii

Mimo braku wyraźnych zmian, jeśli chodzi o pozycje w rankingu, najnowsze zestawienie pokazuje wyraźny wpływ pandemii COVID-19 na europejski rynek farb. W przypadku poprzedniego rankingu, podsumowującego rok 2019, suma sprzedaży wszystkich firm wyniosła 23,53 mld €. W tym roku było to już tylko 22,36 mld €, zanotowano więc spadek o 5%.

European Coatings ranking 2021

Pełny ranking 25 największych producentów farb w Europie. Fot. European Coatings

Duże straty ponieśli także liderzy rankingu. Pierwszy na liście AkzoNobel odnotował spadek sprzedaży o 8,1%, zaś zdobywca drugiego miejsca, BASF – aż o 17% (głównie z powodu złej sytuacji branży samochodowej). To jednak i tak nie największy spadek w zestawieniu. Rekordzistą została firma Grebe Holding, której sprzedaż poszła w dół o 26%.

Dobry czas dla farb dekoracyjnych

Niektóre firmy w rankingu zdołały jednak mimo trudnego roku zwiększyć swoją sprzedaż. Należą do nich głównie producenci farb dekoracyjnych, które w okresie pandemii i kwarantanny cieszyły się zwiększonym zainteresowaniem.

Straty ponieśli przede wszystkim wytwórcy produktów przemysłowych, w tym lakierów samochodowych. Nie było to jednak regułą – przykładem może być choćby trzecia w rankingu firma Jotun, która mimo specjalizowania się w powłokach ochronnych i przemysłowych zdołała zwiększyć przychody ze sprzedaży aż o 17%.

Polski akcent w rankingu

Z naszej perspektywy cieszy przede wszystkim fakt, że w tegorocznym rankingu European Coatings znalazła się polska reprezentacja. Śnieżka ze sprzedażą na poziomie 169 mln € (wzrost o 3% w stosunku do roku poprzedniego) uplasowała się na 23. miejscu zestawienia. Ostatni raz polski producent pojawił się w rankingu w roku 2018, kiedy ze sprzedażą 136 mln € zajął 22. miejsce.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA