REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Polska firma wśród 25 liderów rynku farb w Europie

Jak co roku, portal European Coatings na podstawie przychodów za miniony rok przygotował ranking 25 największych producentów farb w Europie. Tym razem znalazła się w nim również firma z Polski!

ranking Europa producenci farb

Fot. geralt / pixabay.com

Żadną niespodzianką nie jest, że na szczycie listy pozostaje firma Akzo Nobel. W minionym roku koncern uzyskał przychody ze sprzedaży na poziomie 9,6 mld €, co czyni go niekwestionowanym europejskim liderem. Na drugim miejscu znalazł się oddział powłok BASF ze swoimi prawie 4 mld €. Firma umocniła swoją pozycję, wyraźnie zwiększając przychody w stosunku do zeszłego roku, w którym sprzedaż farb i powłok przyniosła jej 3,2 mld €.

Jak pokazuje mapa, najwięksi gracze europejskiego rynku farb pochodzą z różnych zakątków kontynentu. Można jednak zaobserwować pewne miejsca, gdzie występuje szczególne ich zagęszczenie – zwłaszcza w Europie Północnej i Centralnej. Co szczególnie dla nas ważne, na liście 25 największych europejskich producentów pojawiła się tym razem firma z Polski, Śnieżka. Z przychodami w wysokości 136 mln € uplasowała się na 22. miejscu rankingu.

ranking Europa producenci farb

Fot. European Coatings

Co ciekawe – duża część przychodów wielu firm z listy pochodzi spoza Europy. Liderzy rankingu (miejsca 1-3) zarabiają wyraźnie więcej na rynkach nieeuropejskich – Akzo Nobel 58%, BASF 60%, zaś Jotun aż 73%. Natomiast na miejscach od 6. aż do końca tabeli znajdują się koncerny, które prowadzą sprzedaż głównie lub wyłącznie w Europie. Cała lista wygląda następująco:

1. Akzo Nobel – Holandia – 9600 mln €
2. BASF – Niemcy – 3969 mln €
3. Jotun – Norwegia – 1758 mln €
4. Hempel – Dania – 1378 mln €
5. DAW – Niemcy – 1300 mln €
6. Grupa Beckers – Niemcy – 600 mln €
7. Tikkurila – Finlandia – 582 mln €
8. Brillux – Niemcy – 500 mln €
9. Cromology – Francja – 425 mln €
10. Meffert – Niemcy – 405 mln €
11. Teknos – Finlandia – 384 mln €
12. Mankiewicz – Niemcy – 335 mln €
13. Tiger Coatings – Austria – 309 mln €
14. Betek Boya – Turcja – 291 mln €
15. Grupa Flügger – Dania – 248 mln €
16. Wörwag – Niemcy – 240 mln €
17. J.W. Ostendorf – Niemcy – 229 mln €
18. CIN – Portugalia – 220 mln €
19. Yasar – Turcja – 213 mln €
20. Grebe Holding – Niemcy – 211 mln €
21. Frei Lacke – Niemcy – 143 mln €
22. Śnieżka – Polska – 136 mln €
23. Industrias Titan – Hiszpania – 113 mln €
24. ICA – Włochy – 111 mln €
25. Kayalar Kimya – Turcja – 110 mln €

Więcej informacji na temat powyższych firm, w tym procent sprzedaży w Europie i poza nią, liczbę pracowników oraz zakładów produkcyjnych, znaleźć można w oryginalnym artykule na stronie European Coatings. Niektórzy spośród producentów prowadzą również działalność nie związaną z farbami, jednak autorzy rankingu brali pod uwagę wyłącznie przychody ze sprzedaży farb i powłok. Ponadto warunkiem uwzględnienia w zestawieniu było posiadanie głównej siedziby w Europie.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA