REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Jak konserwować okna drewniane?

Nie jest sztuką pomalować drewniane okno i na lata pozostawić je bez odpowiedniej pielęgnacji, stale narażone na działanie warunków atmosferycznych i zmiany temperatur. Sztuką jest dbać o nie tak, aby nawet po kilku latach wyglądało jak nowe. Wbrew pozorom przy użyciu odpowiednich produktów nie jest to wcale takie trudne.

Po lewej stronie niezabezpieczone drewno - widać uszkodzenia i przebarwienia. Na prawym zdjęciu okno przy regularnej konserwacji (arch. Sikkens)

Po lewej stronie niezabezpieczone drewno – widać uszkodzenia i przebarwienia. Na prawym zdjęciu okno przy regularnej konserwacji (arch. Sikkens)

Oto krótka instrukcja jak konserwować okna drewniane:
1. Usunąć większe zanieczyszczenia (np. piasek) przy pomocy wilgotnej szmatki.

Konserwacja okien drewnianych (arch. Sikens)

Konserwacja okien drewnianych (arch. Sikkens)

2. Dokładnie oczyścić drewno używając specjalistycznego środka czyszczącego (np. z zestawu do pielęgnacji okien drewnianych od firmy Sikkens), który dodatkowo ożywia kolor drewna.

3. Zastosować mleczko pielęgnacyjne. Po pierwsze – zamyka ono mikropęknięcia, powstałe na przykład wskutek opadów gradu; tak powstałe mikroszczeliny to raj dla drobnoustrojów, a prócz tego mogą się one napełniać wodą, która zimą zamarza i rozsadza drewno od środka. Po drugie – mleczko tworzy na powierzchni ochronną warstwę zapobiegającą powstawaniu nowych uszkodzeń.

 

Nie zapominajmy o tym, że podstawą jest regularność. Środek czyszczący i mleczko stosować należy przynajmniej raz do roku. Tylko działania pielęgnacyjne – i kontrole stanu drewna pod kątem uszkodzeń – przeprowadzane w równych odstępach czasu mają naprawdę sens. Dobrą praktyką jest założenie sobie dzienniczka, w którym zapisywać będziemy, kiedy ostatni raz dokonaliśmy prac pielęgnacyjnych. Możemy być wówczas pewni, że mamy nasze drewno pod ścisłą kontrolą.

Piotr Lipiński
www.lemir.net.pl

R    E    K    L    A    M    A

rf-farby-sikkens-banner-profesjonalne-farby-635x100

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 3
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA