a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneCentrum Dürr w Tychach testuje procesy mycia

Centrum Dürr w Tychach testuje procesy mycia

Nowe centrum testowe w Tychach RoTec Polska, przedstawiciela Dürr Ecoclean, to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na takie jednostki w Polsce. Zwłaszcza w związku z wymaganiami prawnymi, które do kwietnia 2016 nakazują całkowite wycofanie z użycia trójchloroetylenu. W nowym centrum producenci samochodów czy sprzętu przemysłowego mogą bezpłatnie przeprowadzić próby mycia części różnymi metodami, także z użyciem rozpuszczalników polarnych oraz mediów wodnych.

Dürr

Fot. arch. RoTec Polska / Dürr

Trójchloroetylen (TRI) jest używany do mycia części precyzyjnych w branżach takich jak lotnictwo, przemysł samochodowy, medyczny czy optyczny. Rozpuszczalnik ten jednak został zaklasyfikowany jako „substancja bardzo wysokiego ryzyka” (SVHC) w ramach REACH i zgoda na jego używanie w przemysłowym myciu części kończy się 21 kwietnia 2016. Stąd też użytkownicy stanęli przed wyzwaniem zastąpienia TRI odpowiednim medium lub procesem. Najlepszym sposobem aby znaleźć optymalną alternatywę jest przeprowadzenie prób mycia w warunkach bliskich produkcyjnym. Ma to również zastosowanie w przypadkach, gdy procesy mycia muszą zostać zmienione lub zaadaptowane do innej specyfikacji mycia lub innego zakresu detali.

Testy mycia i kompleksowe wsparcie

Odpowiadając na te potrzeby, firma RoTec Polska uruchomiła w Tychach Centrum Testowe z kompleksowym wsparciem serwisowo-technicznym. Zlokalizowana w Tychach placówka zapewnia dogodny dojazd dla klientów z całej Polski. Maszyny dostępne lokalnie oraz bezpośrednia integracja z maszynami testowymi w Dürr Ecoclean w Filderstadt/Niemcy pozwalają firmie RoTec Polska zagwarantować kompleksowe i fachowe wsparcie użytkowników pod względem doboru optymalnego procesu mycia.

Podczas prób dostępne są różne opcje dla procesów mycia chemicznego na mokro, które sprawdzają się jako wydajne i oszczędne w wielu zastosowaniach przemysłu metalowego i obróbki. W tym celu Centrum Testowe wyposażone zostało w maszynę Compact 80P zaprojektowaną do pracy z rozpuszczalnikami polarnymi. Te oparte na alkoholach modyfikowanych media myjące są zdolne rozpuszczać zarówno tłuste jak i wodne substancje, co oznacza, że mogą usuwać zarówno zanieczyszczenia polarne jak i niepolarne. Testy mycia z mediami wodnymi można przeprowadzić na maszynie EcoCCube. Ta kompaktowa maszyna została opracowana dla jakościowo wydajnego wodnego mycia natryskowego obrabianych części o złożonej geometrii.

Fot. arch. RoTec Polska / Dürr

Fot. arch. RoTec Polska / Dürr

Ponadto próby można również przeprowadzić na maszynach z serii EcoCCore dla procesów rozpuszczalnikowych. W przypadku tych maszyn można łatwo przejść z węglowodorów bezchlorowcowych na alkohole modyfikowane i odwrotnie, dzięki czemu jest to rozwiązanie przyszłościowe, mogące sprostać zmieniającym się wymaganiom. Do dodatkowych testów z mediami wodnymi – dostępnymi w formie alkalicznej, kwasowej i neutralnej – służą maszyny najnowszej generacji, takie jak EcoCWave. Co więcej, próby mycia można wykonać też na wielostopniowych, ultradokładnych myjkach wodnych firmy Dürr Ecoclean.

RoTec Polska przeprowadza testy mycia bezpłatnie, z wykorzystaniem rzeczywistych zanieczyszczonych części z produkcji klienta. W ten sposób urządzenie, proces i parametry zostaną idealnie dopasowane do danego zadania niezależnie czy wymaga ono prostego odtłuszczania czy usuwania zanieczyszczeń tworzących powłokę wg. bardzo dokładnego standardu.

Źródło: Doris Schulz / Dürr Ecoclean