Teknos współpracuje z Brightplus – firmą specjalizującą się w materiałach pochodzenia biologicznego. Razem już od roku pracują nad nową powłoką barierową powstałą z myślą o opakowaniach na żywność.

Fot. arch. Teknos
Papier i karton wykorzystywane do pakowania lub podawania żywności są tradycyjnie pokryte cienką warstwą tworzywa sztucznego, która może utrudnić ich recykling. Nowa, biodegradowalna powłoka Teknos i Brightplus może rozwiązać ten problem.
Wejście w nową fazę
Tuomas Aspiala, dyrektor handlowy w grupie Teknos, wyjaśnia, że dzięki nowej technologii pojemniki na żywność będą bardziej przyjazne środowisku, a w branży będzie można zwiększyć wykorzystanie materiałów celulozowych. Prace nad powłoką obejmują dwie fazy – w pierwszej Brightplus pracował nad samym materiałem powłokowym, druga, wspólna, to dostosowanie rozwiązania do produkcji na skalę przemysłową. Jak mówi Jarkko Leivo, dyrektor ds. technologii w Brightplus:
Badania wraz z Teknos prowadzimy już od roku i bardzo cieszymy się, że nasza współpraca wchodzi w nową fazę. Na tym etapie tej planujemy poprawić chemiczną funkcjonalność materiału oraz pójść do przodu w zakresie produkcji przemysłowej. W tym roku skupimy się na możliwościach komercyjnych naszej powłoki.
Dla obydwu firm ważny jest zrównoważony rozwój i innowacyjność. Jak podkreśla Tuomas Aspiala, Teknos i Brightplus mają wspólne wartości i zależy im na opracowywaniu przyjaznych środowisku rozwiązań, będących wkładem w rozwój gospodarki obiegu zamkniętego.
Wiedza na rzecz środowiska
Teknos chętnie wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie do rozwiązywania problemów środowiskowych i społecznych. W branży opakowaniowej działa stosunkowo od niedawna. Jak wyjaśnia Aspiala:
Naszą siłą jest doświadczenie w pracy z różnymi surowcami, różnymi podłożami oraz metodami powlekania. To naturalne, że wykorzystujemy nasze silne know-how, by tworzyć rozwiązania także dla innych branż.
Źródło: Teknos