a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweTeknos opracowuje powłoki barierowe z ligniny

Teknos opracowuje powłoki barierowe z ligniny

Teknos pracuje nad powłokami na papier i karton, które pomogą ograniczyć wykorzystanie plastiku. Firma działa w ten sposób na rzecz zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego.

Teknos powłoki barierowe na papier lignina

Nowa powłoka barierowa ma pomóc ograniczyć wykorzystanie tworzyw sztucznych. Fot. vinsky2002 / pixabay.com

Wspólnie ze swoimi przemysłowymi partnerami fiński producent pracuje nad odpornymi na wilgoć i tłuszcz powłokami barierowymi. Mają one znaleźć zastosowanie w zabezpieczaniu opakowań na żywność i naczyń jednorazowych.

Powłoki z ligniny

Jako zielona alternatywa dla tworzyw sztucznych powłoki barierowe Teknos mają najpierw być łatwo poddawane recyklingowi, następnie zawierać materiały pochodzenia biologicznego, a ostatecznie – być w pełni biodegradowalne. Jak komentuje dyrektor handlowy firmy Teknos, Tuomas Aspiala:

Obecnie największym wyzwaniem w procesie opracowywania powłok pochodzenia biologicznego jest znalezienie surowców, które wpasują się w łańcuch dostaw – i dostępność tych surowców.

Jednym z potencjalnych surowców dla opracowywanych przez Teknos powłok jest lignina. Jest odnawialna i dostępna w dużych ilościach jako produkt uboczny w różnych sektorach przemysłu – choćby w produkcji papieru. Obecnie lignina, która nie może zostać wykorzystana, jest palona dla uzyskania energii.

Recykling w fabrykach Teknos

Projekt poświęcony powłokom barierowym to kolejne działanie firmy Teknos na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego. W ramach wsparcia GOZ Teknos systematycznie zwiększa również odsetek odpadów w swoich fabrykach poddawanych recyklingowi.

Jako wzór podaje m.in. zakład w Polsce, w którym w 2019 z powodzeniem odzyskano 3,2 tony proszku z procesów pobocznych i wykorzystano go w nowych produktach. W tym roku ilość ta uległa jeszcze podwojeniu.

Źródło: Teknos