REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Teknos opracowuje powłoki barierowe z ligniny

Teknos pracuje nad powłokami na papier i karton, które pomogą ograniczyć wykorzystanie plastiku. Firma działa w ten sposób na rzecz zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego.

Teknos powłoki barierowe na papier lignina

Nowa powłoka barierowa ma pomóc ograniczyć wykorzystanie tworzyw sztucznych. Fot. vinsky2002 / pixabay.com

Wspólnie ze swoimi przemysłowymi partnerami fiński producent pracuje nad odpornymi na wilgoć i tłuszcz powłokami barierowymi. Mają one znaleźć zastosowanie w zabezpieczaniu opakowań na żywność i naczyń jednorazowych.

Powłoki z ligniny

Jako zielona alternatywa dla tworzyw sztucznych powłoki barierowe Teknos mają najpierw być łatwo poddawane recyklingowi, następnie zawierać materiały pochodzenia biologicznego, a ostatecznie – być w pełni biodegradowalne. Jak komentuje dyrektor handlowy firmy Teknos, Tuomas Aspiala:

Obecnie największym wyzwaniem w procesie opracowywania powłok pochodzenia biologicznego jest znalezienie surowców, które wpasują się w łańcuch dostaw – i dostępność tych surowców.

Jednym z potencjalnych surowców dla opracowywanych przez Teknos powłok jest lignina. Jest odnawialna i dostępna w dużych ilościach jako produkt uboczny w różnych sektorach przemysłu – choćby w produkcji papieru. Obecnie lignina, która nie może zostać wykorzystana, jest palona dla uzyskania energii.

Recykling w fabrykach Teknos

Projekt poświęcony powłokom barierowym to kolejne działanie firmy Teknos na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego. W ramach wsparcia GOZ Teknos systematycznie zwiększa również odsetek odpadów w swoich fabrykach poddawanych recyklingowi.

Jako wzór podaje m.in. zakład w Polsce, w którym w 2019 z powodzeniem odzyskano 3,2 tony proszku z procesów pobocznych i wykorzystano go w nowych produktach. W tym roku ilość ta uległa jeszcze podwojeniu.

Źródło: Teknos

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA