REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Żywice z biomasy w nowej technologii AkzoNobel

Inteligentne farby, uwalniające w kontrolowany sposób substancje aktywne? Dodawanie nowych funkcjonalności powłoki już po jej aplikacji? To wszystko będzie możliwe dzięki nowej technologii rozwijanej przez AkzoNobel we współpracy z holenderskim ośrodkiem ARC – zapewnia producent. Polega ona na otrzymywaniu żywic z monomerów pozyskiwanych z biomasy.

AkzoNobel żywice biomasa

Fot. rizox / pixabay.com

AkzoNobel pracuje wraz z Advanced Research Center Chemical Building Blocks Consortium (ARC CBBC) nad nową, bardziej zrównoważoną metodą otrzymywania żywic. Może ona otworzyć drogę do nowych, futurystycznych funkcjonalności farb.

Przełomowe wyniki

Nowy proces wykorzystuje do produkcji żywic monomery pochodzenia biologicznego i potrzebuje jedynie promieniowania UV, tlenu oraz odnawialnych surowców. Wstępnie został już sprawdzony z wykorzystaniem monomerów otrzymanych z pochodnych cukrów wyizolowanych z biomasy. Jak mówi Klaas Kruithof, dyrektor ds. technologii w AkzoNobel:

Nie ma wątpliwości, że dzięki temu fantastycznemu przykładowi współpracy jesteśmy o krok przed wejściem na nowy poziom technologii powłok. Otwieramy nowe perspektywy dla farb i powłok, wykorzystując przyjazne środowisku bloki, które umożliwią nam odkrycie i rozwinięcie dla naszych klientów obiecujących funkcjonalności.

Badania nad nowym procesem prowadzone są przede wszystkim na Uniwersytecie w Groningen. Zespołem badawczym kierują profesor chemii organicznej i zdobywca Nagrody Nobla Ben Feringa oraz doktorant George Hermens. Jak komentuje prof. Feringa, dotychczasowe wyniki są przełomowe – pokazują, że farby i powłoki można z powodzeniem produkować w zrównoważonym procesie z biomasy.

Pierwsze produkty – za pięć lat

Choć badania rozpoczęto dwa lata temu, wciąż są one w stosunkowo wczesnej fazie – konieczna jest optymalizacja monomerów, by możliwe było ich otrzymywanie i wykorzystywanie na szeroką skalę. Pierwsze produkty mogą zostać otrzymane w procesie za około pięć lat.

Jak zapewnia jednak Kruithof, technologia ta z pewnością zdefiniuje przyszłość produktów AkzoNobel. Niewykluczone, że w roku 2040 lub 2050 firma produkowała będzie swoje żywice wyłącznie z monomerów pochodzenia biologicznego.

Źródło: AkzoNobel

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA