a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneProducenci farb pokochali recykling

Producenci farb pokochali recykling

Na początku miesiąca firma AkzoNobel ogłosiła, że wprowadza do sprzedaży pierwszą farbę z recyklingu. To ważna wiadomość, ale na rynku farb w dziedzinie ekologii dzieje się o wiele więcej.

producenci farb recykling

Fot. SavanasDesign / pixabay.com

To ważny krok – AkzoNobel wprowadza do sprzedaży farbę z recyklingu jako pierwszy z rynkowych gigantów. Dzięki współpracy z firmą Veolia holenderskiemu producentowi udało się opracować proces, który pozwala wykorzystać resztki białej farby do otrzymania nowego produktu. Ostateczny produkt, farba Evolve Matt, w 35% pochodzi z recyklingu.

Nowy wyrób został poddany wyczerpującym testom z udziałem profesjonalnych malarzy i dekoratorów. Potwierdzili oni, że Evolve Matt nie odbiega jakościowo od farb dostępnych obecnie na sklepowych półkach. Dlatego też zarząd AkzoNobel podjął decyzję o wprowadzenie nowinki na rynek, na razie tylko w odcieniu białym.

Ralston – recykling i naturalne surowce

Recykling starych farb to jedna z dróg, którą można pójść, by chronić środowisko. Inna – to wykorzystanie do produkcji naturalnych surowców. Tę ścieżkę wybrała inna holenderska firma, Van Wijhe Verf, właściciel marki Ralston.

Ralston recykling

Fot. arch. Ralston

Zastąpiła ona tradycyjne spoiwa spoiwami na bazie skrobi – surowca pochodzenia roślinnego, uzyskiwanego jako odpad z produkcji żywności. Pozwala to na każdym tysiącu litrów farby ograniczyć wykorzystanie tradycyjnych składników o 150 kg. Oprócz tego Ralston pozbywa się tradycyjnych białych wiaderek, zastępując je ekologicznymi opakowaniami. W tym przypadku nawet nadruk wykonany jest z materiałów, które wraz z całym opakowaniem poddać można recyklingowi.

Van Wijhe Verf słynie z przywiązywania wagi do recyklingu. Dotychczas firma sklasyfikowała już około 20 rodzajów odpadów (m.in. stalowe beczki, papierowe opakowania, puszki), biorąc pod uwagę możliwości ich ponownego wykorzystywania. Jedynie w sytuacji, gdy ponowne wykorzystanie nie jest możliwe, odpad jest palony, a uzyskana w ten sposób energia wykorzystana. W zakładach firmy odzyskiwana jest również woda, wykorzystywana do płukania i czyszczenia różnych elementów z farby – dzięki flokulacji ścieków cząsteczki farby zostają oddzielone od wody, która dzięki temu staje się ponownie zdatna do użytku.

Teknos – powłoka na papierowe butelki

Pamiętajmy jednak, że same farby mogą być również narzędziem na drodze do osiągnięcia bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań. Jak w najnowszym projekcie firmy Teknos, która wraz z firmami Paboco i Crescocito pracuje nad powłokami barierowymi na nowe, zdatne do recyklingu butelki papierowe. Wszystko po to, by ograniczyć ilość plastiku, zaśmiecającego środowisko.

Butelki będą mogły posłużyć jako opakowania na napoje (także gazowane), ale również kosmetyki czy inne płyny. Jak wyjaśnia Tuomas Aspiala, Group Commercial Manager w filmie Teknos:

Papier i karton stosowane w branży spożywczej są tradycyjnie powlekane cienką warstwą tworzywa sztucznego, ale jest dla tego alternatywa: wodorozcieńczalne dyspersje, które zapobiegają przenikaniu wody lub tłuszczu do papieru. Doskonale sprawdzają się one w przypadku opakowań na żywność.

Teknos recykling

Fot. arch. Paboco / Teknos

W dłuższej perspektywie powłoka barierowa na nowego typu butelki ma być pochodzenia biologicznego, dzięki czemu butelki będą wytwarzane w 100% z naturalnych surowców.

Producenci farb mają więc wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o „zielone” rozwiązania. W dobie dzisiejszego zanieczyszczenia środowiska to ważna, godna pochwały postawa. A do tego sposób na zyskanie uznania klientów, przywiązujących do ekologii coraz większą wagę.

Źródła: AkzoNobel, Ralston, Teknos