a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneŚwiatowy rynek farb – wielka dziesiątka

Światowy rynek farb – wielka dziesiątka

Wiemy już, kto obecnie rządzi na światowym rynku farb! Magazyn Paint & Coatings Industry opublikował zestawienie 10 największych wytwórców farb na świecie.

światowy rynek farb

Fot. yirsh (sxc.hu)

Przygotowując ranking specjaliści PCI za podstawowe kryterium przyjęli wielkość sprzedaży farb, powłok i lakierów osiągniętą w roku 2012. Zestawienie prezentuje się następująco:

1. AkzoNobel
Siedziba: Holandia
Sprzedaż: 13,2 mld $ (źródło: raport za rok 2012, kontakt z firmą, materiały prasowe)
AkzoNobel to koncern z siedzibą w Holandii, którego obecnym prezesem jest Ton Büchner. Firma działa w ponad 80 krajach na całym świecie, zaś do najbardziej znanych jej marek należą International, Sikkens, Dulux, Interpon i Sadolin. Jej obecność na szczycie listy nie jest niespodzianką, bowiem od lat AkzoNobel wymieniany jest wśród liderów światowej produkcji farb i lakierów.

2. PPG Industries
Siedziba: USA
Sprzedaż: 11,28 mld $ (źródło: raport za rok 2012, kontakt z firmą, strona internetowa)
Koncern oferuje wyspecjalizowane farby i powłoki m.in. dla przemysłu, architektury, aeronautyki, branży samochodowej i opakowaniowej. Jest czołowym wytwórcą powłok dla przemysłu transportowego i elektroniki.

3. Sherwin-Williams
Siedziba: USA
Sprzedaż: 7,15 mld $ (źródło: raport za rok 2012, materiały prasowe, strona int.)
Sherwin-Williams to firma z długą tradycją, która działa przede wszystkim w Północnej i Południowej Ameryce. Dostarcza zarówno farby dekoracyjne, jak i ochronne powłoki przemysłowe.

4. DuPont Performance Coatings – obecnie Axalta Coating Systems
Siedziba: USA
Sprzedaż: 4,2 mld $ (źródło: raport za rok 2012, materiały prasowe)
Najważniejszym sektorem tej firmy, która niedawno została członkiem grupy Carlyle i zmieniła nazwę na Axalta Coating Systems, są farby i lakiery dla przemysłu samochodowego. Prócz tego jednak w ofercie koncernu można też znaleźć powłoki dla innych gałęzi przemysłu oraz farby dekoracyjne i architektoniczne. Do jego najbardziej rozpoznawanych marek należą Standox, Spies Hecker i Cromax.

5. BASF Coatings
Siedziba: Niemcy
Sprzedaż: ok. 4 mld $ (źródło: kontakt z firmą, materiały prasowe, strona internetowa)
Jest to część niemieckiego koncernu chemicznego BASF. Specjalizuje się w innowacyjnych powłokach przemysłowych, ale produkuje też farby dekoracyjne.

6. Valspar
Siedziba: USA
Sprzedaż: 3,8 mld $ (źródło: raport za rok 2012, strona internetowa)
Firma, która operuje przede wszystkim w Ameryce Północnej (56% dochodów) i skupia się na produkcji farb, powłok i barwników. Swoje produkty dostarcza do ponad 80 krajów na całym świecie.

7. Kansai Paint
Siedziba: Japonia
Sprzedaż: 3,1 mld $ (źródło: raport za rok 2012, materiały prasowe)
Największy wytwórca farb i powłok w Japonii i Afryce, będący również liderem na rynku farb w Indiach, Chinach i Azji południowowschodniej. Prócz tego posiada oddziały w Europie, obydwu Amerykach oraz na Bliskim Wschodzie. Produkuje przede wszystkim farby przemysłowe (w tym lakiery samochodowe), dekoracyjne oraz ochronne powłoki antykorozyjne i przeciwporostowe.

8. RPM
Siedziba: USA
Sprzedaż: 2,7 mld $ (źródło: raport za rok 2012, kontakt z firmą, materiały prasowe)
Firma oferująca specjalistyczne powłoki antykorozyjne, posadzki, farby przemysłowe, ale również produkty dekoracyjne do wykorzystania w pracach typu zrób-to-sam. Jej marki obecne na polskim rynku to między innymi Carboline, Stonhard i Tremco-Illbruck.

9. Nippon Paint
Siedziba: Japonia
Sprzedaż: 2,4 mld $ (źródło: kontakt z firmą)
Produkcja farb Nippon Paint skoncentrowana jest w Azji, jednak koncern ma także swe oddziały w Ameryce Północnej i Europie. Wytwarza lakiery samochodowe i powłoki przemysłowe (m.in. dla przemysłu morskiego), ale także farby dekoracyjne wewnętrzne i zewnętrzne.

10. Jotun
Siedziba: Norwegia
Sprzedaż: 1,9 mld $ (źródło: raport za rok 2012, materiały prasowe)
Swoim zasięgiem koncern obejmuje 90 krajów i posiada 36 zakładów produkcyjnych na całym świecie. Specjalizuje się w powłokach ochronnych dla przemysłu morskiego i przybrzeżnego; poza tym dostarcza farby funkcjonalne dla innych sektorów przemysłu oraz produkty dekoracyjne.

Większość z producentów, którzy znaleźli się w zestawieniu, obejmuje swym zasięgiem również rynek polski. Do najbardziej znanych należą u nas produkty AkzoNobel (m.in. takie marki jak Dulux, Sikkens czy Sadolin), PPG (farby Dekoral i Sigma) oraz Axalta Coating Systems (lakiery samochodowe Cromax, Standox i Spies Hecker). Rozpoznawane są także lakiery samochodowe Sherwin Williams (marka AWX), BASF (marka RM) i Valspar (marka De Beer). Na rynku dostępne są także farby proszkowe grupy Inver przejętej niedawno przez Valspar, farby przemysłowe do drewna Sherwin Williams Poland oraz farby wewnętrzne i elewacyjne BASF. Produkty Jotun i RPM wykorzystywane są głównie w przemyśle – w przypadku tej pierwszej firmy jako powłoki antykorozyjne i przeciwporostowe, zaś drugiej – farby ogniochronne (Carboline) i posadzki (Stonhard). Jedynie farby Kansai Paint i Nippon Paint są praktycznie nieobecne na naszym rynku.

Ranking zamieszczony został w czasopiśmie PCI – Paint & Coatings Industry (lipiec 2013, tom 29, nr 7), dostępnym online.

Dowiedz się więcej o firmie