REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Owady z Filipin i ich barwne skrzydła inspirują badaczy

Naukowcy z Yale-NUS College oraz szwajcarskiego Uniwersytetu we Fryburgu odkryli w naturze nowy mechanizm generowania koloru. Ich zdaniem jeśli uda się go wykorzystać w produkcji przemysłowej, możemy uzyskać farby i kosmetyki o czystszych i bardziej żywych odcieniach.

owady Filipiny kolor

Fot. arch. NUS News

Badanie prowadzone było przez profesora nauk przyrodniczych z Yale-NUS College, Vinodkumara Saranathana, oraz dra Bodo D. Wiltsa z Adolphe Merkle Institute na Uniwersytecie we Fryburgu. Obiektem badań były tęczowe wzory na pokrywach skrzydeł ryjkowców z Filipin – gatunku Pachyrrhynchus congestus pavonius.

Dr Saranathan analizował je przy użyciu promieni X, natomiast dr Wilts badał je mikroskopem SEM i wykorzystał modelowanie optyczne. Odkryli w ten sposób, że owad wykorzystuje do barwienia skrzydeł mechanizm zaobserwowany wcześniej tylko u kałamarnic, mątw i ośmiornic, używających go do kamuflażu.

Z pokrywy skrzydeł ryjkowca na wyświetlacz tabletu

P. c. pavonius słynie ze swoich tęczowych plam na tułowiu i pokrywach skrzydeł. Wzór powstaje dzięki łuskom o kształcie zbliżonym do koła, ułożonym w koncentryczne kręgi o różnych odcieniach, od niebieskiego w centrum do czerwonego na krawędzi, jak na tęczy. Podobna struktura to u owadów fenomen, ponieważ wiele z nich ma zdolność wytworzenia jednego lub dwóch odcieni, ale więcej to prawdziwa rzadkość.

Obecnie naukowcy poszukują sposobu jak odtworzyć ten mechanizm w przemyśle. Jak mówi dr Saranathan, zasadniczym celem badań jest ustalenie, w jaki sposób u żuka dochodzi do samoorganizacji struktury, bowiem przy obecnym stanie technologii nie jesteśmy w stanie tego osiągnąć. Gdyby jednak się udało, rozwiązanie zrobiłoby furorę. Struktury, które pozwalają na uzyskanie nasyconego odcienia niezależnie od kąta patrzenia – to coś, z czego z chęcią skorzystałby każdy przemysł, w którym kolor się liczy. Możliwie byłoby ich wykorzystanie w produkcji kosmetyków, wyświetlaczy cyfrowych telefonów i tabletów, które pozwoliłyby widzieć to samo pod każdym kątem patrzenia na ekran, a nawet na włóknach optycznych w formie powłok minimalizujących stratę sygnału w trakcie transmisji.

Mechanizm, jakiego wcześniej nie zaobserwowano

Naukowcy stwierdzili, że wzory na pokrywach skrzydeł ryjkowca powstają dzięki trójwymiarowym strukturom krystalicznym z chityny. Tęczowe kolory są zdeterminowane przez dwa czynniki: rozmiar struktury krystalicznej, która odpowiada za każdy krąg oraz ilość chityny z której powstała struktura. Większe kręgi mają większą strukturę krystaliczną i wykorzystują więcej chityny, dzięki czemu odbijają czerwone światło, mniejsze natomiast mają mniejszą strukturę, mniej chityny i odbijają światło niebieskie.

Dr Saranthan, który przebadał ponad 100 gatunków owadów i pająków pod kątem ich mechanizmów wytwarzania koloru, zauważa, że zdolność kontrolowania odcienia zarówno poprzez sterowanie rozmiarem struktury krystalicznej jak i objętością chityny jest ewenementem. Jak wyjaśnia badacz, na ogół owady uzyskują kolory dysponując strukturami krystalicznymi o stałym rozmiarze i zawartości chityny, a jedynie operując ich ustawieniem przestrzennym, co pozwala odbijać światło o różnej długości fali.

Źródło: NUS News

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA