Wybór koloru farby ściennej to poważne wyzwanie – poradników nigdy dość. Prezentujemy więc kolejny, przygotowany przez Studio@Gizmodo we współpracy z marką Valspar. Zobaczcie, czym radzą kierować się eksperci!
Zacznijmy od czegoś oczywistego: wybierz coś, co lubisz
W porządku, nie masz absolutnie żadnego pomysłu, ale może inspiracje czają się gdzieś w zasięgu ręki? Zwróć uwagę na kolory w twoim otoczeniu – na ulubiony dywanik, okładkę książki czy zdjęcie. Tam właśnie kryć się może odcień, który stanie się dla ciebie punktem wyjścia.
Świetną podpowiedzią mogą być również kolory w twojej szafie lub elementy dekoracyjne w twoim domu. (I tu uwaga – szczególną uwagę zwróć na meble! Dużo łatwiej – i taniej – jest dopasować kolor ściany do koloru mebli, niż na odwrót).
Jeśli masz Pinteresta, możesz też skorzystać z narzędzia firmy Valspar AskVal.com, dzięki któremu przełożysz swoje piny na język odcieni farb. Kiedy już wiesz, jakie kolory najbardziej chciałbyś widzieć na swoich ścianach, ogranicz się do trzech – dominujący, dopełniający oraz akcentowy. Więcej sprawi, że w pomieszczeniu będzie zbyt pstrokato i kolorowo.
W dobrym humorze: kieruj się psychologią koloru
O tym, że barwy oddziałują na ludzką psychikę, wiemy już od dawna – Goethe pisał o tym w swojej Teorii kolorów już w roku 1810. Badania nad wpływem kolorów na nasze zachowanie trwają do dziś. Na przykład w Wielkiej Brytanii przeprowadzono ostatnio sondaż, którego wyniki wykazały, że najlepiej śpi się w pokojach, których ściany pomalowane są na niebiesko.
Zapoznaj się z wpływem poszczególnych kolorów na nasz nastrój (pisaliśmy o tym m.in. tutaj i tutaj) i kieruj się nim przy wyborze farby. Na przykład w jadalni czy salonie postaw na ciepłe, przyjazne odcienie, podczas gdy w sypialni najlepiej sprawdzą się te chłodne i uspokajające.
Jasna sprawa: zwróć uwagę na światło!
Wielu z nas popełnia typowy błąd – wydaje nam się, że kolory na ścianie są zawsze takie same. Tymczasem nasze ich postrzeganie w ogromnej mierze zależy od światła. Zmieniające się oświetlenie w trakcie dnia może zupełnie odmienić wygląd pomieszczenia (widać to choćby na tym filmie).
Zanim pomalujesz cały pokój, wykorzystaj próbki – nanieś je na ścianę w pokoju i sprawdź, jak poszczególne kolory prezentują się w trakcie dnia oraz przy oświetleniu nocnym. Światło żarowe jest ciepłe i podkreśla ciepłe kolory, a chłodne tonuje; z kolei lampy jarzeniowe mają odwrotny efekt. Oprócz odcienia zwróć też uwagę na stopień połysku – jaki prezentuje się najlepiej. Możesz też skorzystać z naszego poradnika.
Źródło: Studio@Gizmodo, Valspar