a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarby PPG na odrzutowcach RAF

Farby PPG na odrzutowcach RAF

Grupa PPG Industries zajmująca się farbami dla przemysłu lotniczego opracowała nowy system powłok dla samolotów Airbus A330MRTT (ang. Multi-Role Tanker Transport). Zamówienie złożył brytyjski RAF w ramach programu Future Strategic Transport Aircraft (FSTA). Dostarczony przez PPG selektywnie usuwalny system cechuje wysoka jakość, przyjazność środowisku oraz krótszy czas renowacji i ograniczenie kosztów związanych z tą operacją.

fot. arch. PPG

Do pokrycia samolotów zastosowane mają być: farba gruntująca o wysokiej zawartości części stałych DESOPRIME(R) CF/CA 7049, selektywnie usuwalna międzywarstwa F565-4010 oraz farby nawierzchniowe DESOTHANE(R) HS/CA 8200. Zestaw ten, w którym znalazły się wyłącznie farby nie zawierające chromianów, naniesiony ma zostać na wykonaną z metalu i kompozytów strukturę samolotów szerokokadłubowych.

Selektywne zdrapywanie znacznie upraszcza procedurę usuwania farby oraz jej ponownego nałożenia podczas renowacji. Dzięki odpowiedniej formule farba nawierzchniowa i międzywarstwa mogą być łatwo usunięte, podczas gdy podkład pozostaje nienaruszony. Zewnętrzne warstwy można później nanieść ponownie po umyciu kadłuba. Według Pascala Jungbluta, managera sprzedaży PPG, w przypadku tego typu maszyn latających skraca to cały cykl usuwanie-malowanie nawet o dwa dni.

Dodatkowe korzyści przynosi wysoka zawartość części stałych w zastosowanych farbach gruntującej i nawierzchniowej. Podczas gdy tradycyjne farby dla przemysłu lotniczego zawierają zwykle objętościowo około 30% części stałych, w przypadku wymienionych farb PPG wartość ta wynosi aż 50%. Wiąże się to z redukcją ilości rozpuszczalnika oraz, co za tym idzie – emisji lotnych związków organicznych. Ponadto do pokrycia określonej powierzchni potrzebna jest mniejsza ilość farby, zaś powstała powłoka jest bardziej trwała, nie są więc wymagane tak częste renowacje.

W ramach zamówienia RAF system PPG ma zostać zastosowany dla 14 samolotów. Jungblut zapewnia jednak, że produkty PPG dla przemysłu lotniczego, w tym wspomniane farby Desoprime i Desothane, są również stosowane w przypadku samolotów typu Airbus należących do innych sił lotniczych.

PPG Aerospace to sektor PPG Industries zajmujący się produktami i usługami dla przemysłu lotniczego i kosmicznego. Należący do PPG Aerospace PRC-DeSoto to światowy producent farb i uszczelniaczy dla maszyn latających, zaś PPG Aerospace Transparencies to największy na świecie dostawca szyb samolotowych i osłon kabiny pilota.

źródło: PPG