REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Tusze do szkła PPG – kolorowa rewolucja

Kolorowe wzory na butelkach, nadruki na kubkach, zdobienia na szklankach. Rzadko zastanawiamy się, jak powstają. A potrzeba do tego specjalistycznego, spełniającego wiele wymagań tuszu.

tusze do szkłaTusze do drukowania na szkle to specyficzny rodzaj farb. Taki, przed którym stoi więcej wyzwań niż przed innymi farbami dekoracyjnymi, szkło jest bowiem materiałem nieabsorbującym oraz kruchym i podatnym na zniszczenia. Oczekuje się od niego również intensywności i trwałości koloru oraz oczywiście aby był w pełni przyjazny środowisku.

Do tej pory za najbliższe ideałowi uważano tusze ceramiczne, nie są one jednak bez wad. Ich gama kolorystyczna jest uboga, a konieczność wygrzewania w bardzo wysokiej temperaturze naraża szkło na osłabienie i zniszczenie. Alternatywą są epoksydowe tusze EcoBrite od PPG.

Intensywny kolor bez metali ciężkich

PPG z dumą pisze o szerokiej palecie odcieni, w jakiej dostępne są te ekologiczne tusze. Ich zieleń jest zieleńsza, czerwień czerwieńsza, żółć bardziej żółta… Jeśli wymarzymy sobie kolor metaliczny albo fluorescencyjny – również nie ma problemu! A uzyskany w ten sposób kolor jest trwały. Wytrzymuje bez żadnych zmian około 200 cykli mycia w zmywarce.

Farby te w przeciwieństwie do standardowych tuszy nie zawierają kadmu, ołowiu, chromu i innych metali ciężkich. Wykazują też niższą niż ich ceramiczne odpowiedniki emisję szkodliwych lotnych związków. Są więc nieszkodliwe dla naszego zdrowia oraz środowiska i spełniają nawet surowe przepisy w tym temacie. Również pod względem recyklingu nic nie można im zarzucić – można je łatwo usunąć przy topieniu szkła.

Czysty zysk!

Możliwość sieciowania w niższych (175 – 185°C) temperaturach sprawia, że tusze EcoBrite są szczęśliwym wyborem z dwóch powodów – ze względu koszt (przy niższych temperaturach sieciowania można zaoszczędzić na energii nawet do 75%) oraz zachowaną jakość szkła. Wysokie temperatury osłabiają szkło, dlatego tusze ceramiczne stosuje się z reguły na masywnych szklankach i butelkach. Epoksydowe tusze PPG można za to nanosić nawet na elementy z cienkiego szkła, a więc lżejsze. A lżejsze butelki to niższy koszt transportu. Czyli znów korzyści finansowe.

Jako jeszcze jeden argument PPG podaje łatwość aplikacji. Tusze EcoBrite są bezwonne i dostępne w dwóch formach – termoplastycznego ciała stałego i płynnej pasty. Obydwie formy pozwalają na szybkie i sprawne drukowanie, a w razie ewentualnej pomyłki tusz można łatwo usunąć i nadrukować wzór od nowa.

Przyszłość należy do EcoBrite?

Czy epoksydowym tuszom PPG do szkła i ceramiki uda się zdetronizować tradycyjne produkty ceramiczne? Czas pokaże, ale szansa na to jest spora.

Źródło: PPG

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA