a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneTeknos opracowuje „zielone” farby w ramach SUSBINCO

Teknos opracowuje „zielone” farby w ramach SUSBINCO

Teknos współpracuje z innymi producentami i ośrodkami w ramach fińskiego projektu SUSBINCO. To ambitna inicjatywa, w ramach której powstać mają spoiwa i farby o bardzo wysokiej zawartości „zielonych” surowców.

Teknos SUSBINCO

Fot. arch. Teknos

Celem projektu SUSBINCO jest opracowanie spoiw i farb pochodzenia naturalnego jako przyjaznych środowisku alternatyw dla materiałów opartych na surowcach kopalnych. Realizuje go konsorcjum fińskich firm i instytutów badawczych.

Od 80 do 100% naturalnych surowców

W ramach projektu SUSBINCO planowane jest opracowanie spoiw i farb, które mogą być wykorzystane w branży opakowań, farb, klejów, uszczelniaczy i ścierniw. Jak mówi Pasi Virtanen, dyrektor R&D i innowacji w Teknos:

Zrównoważone spoiwa i farby nabierają na znaczeniu. By poradzić sobie z kryzysem klimatycznym i niedoborem surowców, firmy ze wszystkich branż muszą pracować nad niskowęglowymi, naturalnymi alternatywami dla materiałów bazujących na surowcach kopalnych. W przemyśle farbiarskim dostępność i cena materiałów, podobnie jak wymagania techniczne, ograniczyły wykorzystanie „zielonych” technnologii. Dlatego tak ważne jest znajdowanie nowych alternatyw.

Zgodnie z założeniami projektu zawartość naturalnych surowców w otrzymanych spoiwach i farbach ma wynosić od 80 do 100%, cel jest więc bardzo ambitny – obecnie uzyskiwane materiały składają się maksymalnie w 40% z naturalnych surowców. Projekt rozpoczął się jesienią tego roku i potrwa do roku 2023.

Finlandia liderem zielonych technologii

Dzięki SUSBINCO Finlandia ma stać się światowym liderem w zakresie przyjaznych środowisku rozwiązań. Oprócz Teknosa projekt realizuje jeszcze dziesięć innych firm oraz siedem instytutów badawczych lub uniwersytetów.

Źródło: Teknos