REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Teknos opracowuje „zielone” farby w ramach SUSBINCO

Teknos współpracuje z innymi producentami i ośrodkami w ramach fińskiego projektu SUSBINCO. To ambitna inicjatywa, w ramach której powstać mają spoiwa i farby o bardzo wysokiej zawartości „zielonych” surowców.

Teknos SUSBINCO

Fot. arch. Teknos

Celem projektu SUSBINCO jest opracowanie spoiw i farb pochodzenia naturalnego jako przyjaznych środowisku alternatyw dla materiałów opartych na surowcach kopalnych. Realizuje go konsorcjum fińskich firm i instytutów badawczych.

Od 80 do 100% naturalnych surowców

W ramach projektu SUSBINCO planowane jest opracowanie spoiw i farb, które mogą być wykorzystane w branży opakowań, farb, klejów, uszczelniaczy i ścierniw. Jak mówi Pasi Virtanen, dyrektor R&D i innowacji w Teknos:

Zrównoważone spoiwa i farby nabierają na znaczeniu. By poradzić sobie z kryzysem klimatycznym i niedoborem surowców, firmy ze wszystkich branż muszą pracować nad niskowęglowymi, naturalnymi alternatywami dla materiałów bazujących na surowcach kopalnych. W przemyśle farbiarskim dostępność i cena materiałów, podobnie jak wymagania techniczne, ograniczyły wykorzystanie „zielonych” technnologii. Dlatego tak ważne jest znajdowanie nowych alternatyw.

Zgodnie z założeniami projektu zawartość naturalnych surowców w otrzymanych spoiwach i farbach ma wynosić od 80 do 100%, cel jest więc bardzo ambitny – obecnie uzyskiwane materiały składają się maksymalnie w 40% z naturalnych surowców. Projekt rozpoczął się jesienią tego roku i potrwa do roku 2023.

Finlandia liderem zielonych technologii

Dzięki SUSBINCO Finlandia ma stać się światowym liderem w zakresie przyjaznych środowisku rozwiązań. Oprócz Teknosa projekt realizuje jeszcze dziesięć innych firm oraz siedem instytutów badawczych lub uniwersytetów.

Źródło: Teknos

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA