REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Teknos ogranicza zużycie energii w Danii

Firma Teknos aktywnie działa na rzecz ograniczenia swojego wpływu na środowisko. W roku 2018 ustanowiła sobie cel zmniejszanie co roku zużycia energii o 5%. Efekty są już wyraźnie widoczne w niektórych zakładach – na przykład w Danii.

Teknos zużycie energii fabryka Dania

Fot. arch. Teknos

W 2020 roku duńska fabryka Teknos zmniejszyła zużycie energii o 13% w stosunku do produkcji. Położony w Vamdrup zakład produkuje co roku 23-24 mln litrów farb (wodorozcieńczalnych i rozpuszczalnikowych), lakierów UV oraz rozcieńczalników. To prawie ¼ całej produkcji firmy.

Pomocne rejestratory danych

Prąd do zasilania zakładu pochodzi w 70% z energii wiatrowej. Oprócz tego Teknos zarządza wykorzystaniem energii przy pomocy zainstalowanych wiosną 2019 rejestratorów danych, informujących o zużyciu elektryczności i gazu ziemnego dla poszczególnych układów. Jak mówi dyrektor fabryki Brian Creutz:

Rozpoczęliśmy rejestrowanie danych dla funkcji, które miały największy potencjał, jeśli chodzi o redukcję zużycia energii. Dane pozwalają nam usprawnić nasze procesy, by działać efektywniej i wykryć braki. Prowadzimy także eksperymenty, poszukując nowych sposobów działania, i efekty pojawiają się natychmiast. W 2019 roku ograniczyliśmy zużycie energii o 4%, a w 2020 – o 13%.

Jak dodaje Creutz, ograniczając zużycie energii, Teknos wspiera też swoich klientów na drodze do zrealizowania ich celów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Wielu z nich monitoruje emisję swoich dostawców.

Dalsze plany

Oprócz tego Teknos planuje w duńskiej fabryce instalację nowej pompy ciepła, co przyniesie dodatkowe oszczędności energetyczne i finansowe. Instalacja rejestratorów danych jest natomiast planowana również w innych fabrykach firmy.

Źródło: Teknos

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA