a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneTeknos ogranicza zużycie energii w Danii

Teknos ogranicza zużycie energii w Danii

Firma Teknos aktywnie działa na rzecz ograniczenia swojego wpływu na środowisko. W roku 2018 ustanowiła sobie cel zmniejszanie co roku zużycia energii o 5%. Efekty są już wyraźnie widoczne w niektórych zakładach – na przykład w Danii.

Teknos zużycie energii fabryka Dania

Fot. arch. Teknos

W 2020 roku duńska fabryka Teknos zmniejszyła zużycie energii o 13% w stosunku do produkcji. Położony w Vamdrup zakład produkuje co roku 23-24 mln litrów farb (wodorozcieńczalnych i rozpuszczalnikowych), lakierów UV oraz rozcieńczalników. To prawie ¼ całej produkcji firmy.

Pomocne rejestratory danych

Prąd do zasilania zakładu pochodzi w 70% z energii wiatrowej. Oprócz tego Teknos zarządza wykorzystaniem energii przy pomocy zainstalowanych wiosną 2019 rejestratorów danych, informujących o zużyciu elektryczności i gazu ziemnego dla poszczególnych układów. Jak mówi dyrektor fabryki Brian Creutz:

Rozpoczęliśmy rejestrowanie danych dla funkcji, które miały największy potencjał, jeśli chodzi o redukcję zużycia energii. Dane pozwalają nam usprawnić nasze procesy, by działać efektywniej i wykryć braki. Prowadzimy także eksperymenty, poszukując nowych sposobów działania, i efekty pojawiają się natychmiast. W 2019 roku ograniczyliśmy zużycie energii o 4%, a w 2020 – o 13%.

Jak dodaje Creutz, ograniczając zużycie energii, Teknos wspiera też swoich klientów na drodze do zrealizowania ich celów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Wielu z nich monitoruje emisję swoich dostawców.

Dalsze plany

Oprócz tego Teknos planuje w duńskiej fabryce instalację nowej pompy ciepła, co przyniesie dodatkowe oszczędności energetyczne i finansowe. Instalacja rejestratorów danych jest natomiast planowana również w innych fabrykach firmy.

Źródło: Teknos