a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSystem Jotun HPS przynosi wyniki

System Jotun HPS przynosi wyniki

Kontenerowiec COSCO Europe, dla którego cztery lata temu zastosowano system Jotun Hull Performance Solutions (HPS), osiąga dziś dużo mniejsze zużycie paliwa i emisję szkodliwych substancji. Jotun właśnie opublikował dane, zebrane przez cztery lata funkcjonowania okrętu z systemem HPS.

Jotun HPS COSCO Europe

Fot. arch. Jotun

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Jotun, zbudowany w 2008 kontenerowiec o pojemności 10,062 TEU zużył w ciągu ostatnich czterech lat dużo mniej paliwa, niż wynoszą standardowe wartości dla podobnych jednostek – udało się w ten sposób zaoszczędzić aż 4,5 mln $. Emisja CO2 zmniejszyła się o 29 500 ton.

Spadek prędkości okrętu na skutek porastania wyniósł zaledwie 0,76% (mierzone według normy ISO 19030), podczas gdy w przypadku statków, na których stosuje się standardowe rozwiązania przeciwporostowe, wartość ta wynosi ok. 5,9%.

Na system HPS od Jotun składa się farba przeciwporostowa SeaQuantum X200, obsługa techniczna, analiza wydajności zgodna z ISO 19030 oraz gwarancja. Powłoka ogranicza rozwój organizmów na kadłubie statku, zmniejszając zarazem opory w trakcie ruchu statku, a tym samym zużycie paliwa, podczas gdy zestaw sensorów i narzędzia do analizy pozwalają zmierzyć te zmiany. Jak mówi Alfir Ong, wiceprezes Jotun Marine Coatings:

Od roku 2011 system HPS został już zastosowany na ponad 400 okrętach. Dzięki systemowi, który jako pierwszy pozwala śledzić wydajność zgodnie z normą ISO 19030, z każdym dniem uzyskujemy coraz więcej danych i otrzymujemy twarde dowody na to, co już wiedzieliśmy – że HPS gwarantuje zabezpieczony przed porastaniem kadłub, najwyższą efektywność i przyjazność środowisku spośród wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku. Dlatego też coraz więcej operatorów statków decyduje się na oferowane przez nas rozwiązanie.

Źródło: Jotun

Dowiedz się więcej o firmie