REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

System Jotun HPS przynosi wyniki

Kontenerowiec COSCO Europe, dla którego cztery lata temu zastosowano system Jotun Hull Performance Solutions (HPS), osiąga dziś dużo mniejsze zużycie paliwa i emisję szkodliwych substancji. Jotun właśnie opublikował dane, zebrane przez cztery lata funkcjonowania okrętu z systemem HPS.

Jotun HPS COSCO Europe

Fot. arch. Jotun

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Jotun, zbudowany w 2008 kontenerowiec o pojemności 10,062 TEU zużył w ciągu ostatnich czterech lat dużo mniej paliwa, niż wynoszą standardowe wartości dla podobnych jednostek – udało się w ten sposób zaoszczędzić aż 4,5 mln $. Emisja CO2 zmniejszyła się o 29 500 ton.

Spadek prędkości okrętu na skutek porastania wyniósł zaledwie 0,76% (mierzone według normy ISO 19030), podczas gdy w przypadku statków, na których stosuje się standardowe rozwiązania przeciwporostowe, wartość ta wynosi ok. 5,9%.

Na system HPS od Jotun składa się farba przeciwporostowa SeaQuantum X200, obsługa techniczna, analiza wydajności zgodna z ISO 19030 oraz gwarancja. Powłoka ogranicza rozwój organizmów na kadłubie statku, zmniejszając zarazem opory w trakcie ruchu statku, a tym samym zużycie paliwa, podczas gdy zestaw sensorów i narzędzia do analizy pozwalają zmierzyć te zmiany. Jak mówi Alfir Ong, wiceprezes Jotun Marine Coatings:

Od roku 2011 system HPS został już zastosowany na ponad 400 okrętach. Dzięki systemowi, który jako pierwszy pozwala śledzić wydajność zgodnie z normą ISO 19030, z każdym dniem uzyskujemy coraz więcej danych i otrzymujemy twarde dowody na to, co już wiedzieliśmy – że HPS gwarantuje zabezpieczony przed porastaniem kadłub, najwyższą efektywność i przyjazność środowisku spośród wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku. Dlatego też coraz więcej operatorów statków decyduje się na oferowane przez nas rozwiązanie.

Źródło: Jotun

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie »

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA