a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiŚwiatowy rynek pigmentów dziś – szanse i wyzwania

Światowy rynek pigmentów dziś – szanse i wyzwania

Zapotrzebowanie na pigmenty w różnych sektorach przemysłu stale rośnie. Nie brak jednak wyzwań, przed którymi stają producenci. Od dużej konkurencji przez problemy z surowcami aż po nacisk na ekologię i bezpieczeństwo.

światowy rynek pigmentów

Fot. imalabstudio / pixabay.com

O aktualnej sytuacji na rynku pigmentów pisze portal Coatings World, powołując się m.in. na raport Global Market Insights. Zgodnie z nim w latach od 2019 do 2026 rynek miał rosnąć w tempie 4,9%.

Budownictwo, motoryzacja i druk 3D

Dynamiczny rozwój sektora pigmentów to zasługa coraz szerszego ich zastosowania. Wciąż jednak zapotrzebowanie na koloranty oraz pigmenty antykorozyjne pozostaje największe w branży farb i powłok, budownictwie oraz druku.

W roku 2018 najwyższy popyt na pigmenty odnotowały farby i powłoki, w tym przede wszystkim produkty budowlane oraz lakiery samochodowe. Wraz z rozwojem technologii druku 3D szybko rosną jednak też udziały branży drukarskiej.

Ruchy na rynku

W związku ze wzrostem konkurencji, wytwórcy pigmentów starają się wzmocnić swoją ofertę produktową. W sierpniu 2019 koncern DIC Corporation z siedzibą w Tokio podpisał porozumienie w sprawie przejęcia oddziału pigmentów BASF Colors & Effects. Celem transakcji było rozszerzenie swojej oferty pigmentów. Dzięki temu japoński producent liczy na zwiększenie sprzedaży do 8 mld € do końca roku 2025.

To nie jedyna duża transakcja na rynku w ostatnim czasie. W ubiegłym roku sprzedany został oddział pigmentów koncernu Clariant. Przeszedł on w ręce Grupy Heubach i firmy inwestycyjnej SK Capital Partners i obecnie działa pod szyldem Heubach. W wyniku przyłączenia powstała nowa, większa Grupa Heubach z siedzibą w Wiedniu, dysponująca 19 zakładami produkcyjnymi na całym świecie.

Problemy z plastikiem

Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Tworzyw Sztucznych w Europie produkcja tworzyw sztucznych wzrosła od 245 mln ton w 2006 roku do 348 mln ton w 2017 roku. Niski koszt produkcji plastików oraz ich lekkość sprawiła, że sektor ten także staje się ważnym odbiorcą pigmentów.

Największym konsumentem tworzyw sztucznych są Chiny – w 2017 roku ich udział na rynku wynosił 29%. W regionach rozwiniętych, takich jak Ameryka Północna czy Europa, rośnie natomiast świadomość zagrożeń, jakie tego typu tworzywa stanowią dla naszego zdrowia oraz dla środowiska. Stąd kolejne ograniczenia ich wykorzystania oraz poszukiwanie biodegradowalnych, zrównoważonych alternatyw.

Pigmenty organiczne – bezpieczne, ale…

Z powyższych powodów rośnie również popularność pigmentów organicznych. Według analityków do roku 2026 sektor ten ma rosnąć w tempie 5%.

Szczególnie szeroko wykorzystywane są one w przemyśle spożywczym, gdzie w wielu krajach obowiązują surowe wymagania ograniczające zagrożenie toksycznymi pierwiastkami. Pigmenty organiczne są w tym wypadku postrzegane jako bezpieczna opcja, choć ich wysoka cena może z czasem wpłynąć na dynamikę rozwoju branży.

Źródło: coatingsworld.com, GM Insights